Žena s Downovým syndrómom sa dostala do španielskeho parlamentu

By Veronika Plesníková
0

Španielsko zaznamenalo historický míľnik, keď bol zvolený vôbec prvý európsky poslanec s Downovým syndrómom. Aby to bolo presné ide o poslankyňu Mar Galceránová, ktorá má 45 rokov a celý svoj dospelý život sa angažuje v politike. Ako 18-ročná vstúpila do španielskej konzervatívnej Ľudovej strany a postupne sa vypracovala na vyššiu pozíciu.

V máji 2023 pred regionálnymi voľbami vo Valencii na východe Španielska bola Mar zaradená na zoznam kandidátov Ľudovej strany. Krátko nato získala kreslo v Corts Valencianes – parlamente tohto regiónu Španielska.

Mar zložila prísahu ako regionálna poslankyňa v septembri minulého roka.

„Spoločnosť začína vidieť, že ľudia s Downovým syndrómom majú čím prispieť. Je to však veľmi dlhá cesta.“

„Je to obrovský krok vpred a príklad skutočnej inklúzie.“

Mar sa tak zaradila medzi hŕstku ľudí s Downovým syndrómom, ktorým sa podarilo preniknúť do politiky.

Spomínate si?

V roku 2020 sa Éléonore Lalouxová stala prvou osobou s touto genetickou poruchou, ktorá bola zvolená do verejnej funkcie vo Francúzsku, a to za členku mestskej rady v meste Arras na severe krajiny.

Fintan Bray bol v roku 2022 zvolený do politickej funkcie v írskej strane Fianna Fáil.

V Španielsku ide Mar Galceránová v stopách Ángely Bachillerovej, ktorá sa v roku 2013 stala prvou španielskou mestskou radkyňou s Downovým syndrómom v meste Valladolid na severozápade krajiny.

Mar Galceránová pracovala viac ako dve desaťročia ako štátna úradníčka so zameraním na inklúziu osôb so znevýhodneným intelektom. Štyri roky pôsobila aj v organizácii Asindown, ktorá podporuje deti s Downovým syndrómom.

Reakcie na jej zvolenie na sociálnych sieťach boli zmiešané. „Sú ľudia, ktorí ma podporujú. Ale sú aj takí, ktorí si myslia, že toho nie som schopná. Sú to však ľudia, ktorí ma nepoznajú.

„Chcem, aby ma ľudia vnímali ako človeka, nielen pre moje postihnutie.“

https://www.news.com.au/lifestyle/real-life/news-life/woman-with-down-syndrome-wins-election-in-spain/news-story/18883acf607dfae1707e37664a8abdb5

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *