Nové video CoorDown s názvom „Assume that I can“ (Predpokladaj, že môžem) sa uvádza pred Svetovým dňom Downovho syndrómu 2024 v rámci medzinárodnej informačnej kampane. Výzvou je prelomiť predsudky a podporiť potenciál každého človeka bez znižovania očakávaní.
Informačná kampaň, ktorú spustila CoorDown, národná koordinácia združení ľudí s Downovým syndrómom, sa vzhľadom na Svetový deň, ktorý je ako každý rok naplánovaný na 21. marca, opäť spolieha na silu obrazu.
Ako môžeme požiadať každého z nás, aby sme skoncovali s predsudkami a podporili skutočný potenciál každého človeka s Downovým syndrómom? Voľba padla na video „Predpokladaj, že môžem“, v ktorom sledujeme hlavnú hrdinku, mladú ženu s Downovým syndrómom, ktorá spochybňuje nízke očakávania, ktoré od nej majú ostatní, a vyzýva nás, aby sme prekonali svoje predsudky a stereotypy..
Video na YouTube malo za necelých 24 hodín viac ako 7 000 pozretí.
Ak sa spočiatku okolie domnieva, že nemôžem piť koktaily, cvičiť box, študovať Shakespeara, odsťahovať sa a žiť na vlastnú päsť, tak v polovici filmu nastáva zlom: hlavná hrdinka vás odhodlane vyzýva k novému mysleniu: ak mi veríte, ak mi dáte dôveru, môžete mať pozitívny vplyv a potom možno dosiahnem ciele, dokonca aj nečakané.
Ak mi budete veriť, môžete mať pozitívny vplyv a potom možno dosiahnem ciele, dokonca aj nečakané.
Začiatok zmeny
Ak učiteľ verí, že sa jeho žiak môže učiť, kladie mu výzvy a nájde správne stratégie, ako ho naučiť svoj predmet, pravdepodobne sa ho naučí. A opäť, ak rodič dodá svojmu dieťaťu dôveru a podporí ho v jeho samostatnosti a úspechoch, vytvorí mu podmienky na experimentovanie, potom možno jeho dieťa uspeje.
A napokon, ak zamestnávateľ alebo kolega verí, že pracovník s Downovým syndrómom dokáže vykonať nejakú úlohu, dokonca aj zložitú, naučí ho to, vytvorí mu správny kontext, aby sa to naučil, a tento človek sa to pravdepodobne naučí.
Inšpirácia
Marta Sodano, 29-ročná žena s Downovým syndrómom, v prejave na pôde OSN spomínala na svoje skúsenosti zo školy: „Zistila som, že v psychológii existuje pojem, ktorý sa v angličtine nazýva ‚self-fulfilling prophecy‘ (plniace sa proroctvo), teda že učiteľ, ktorý si myslí, že študent nerozumie, sa podľa toho správa, nevysvetľuje a proroctvo sa naplní. Pre mňa však neexistujú ľahké ani ťažké pojmy. Vždy existuje jednoduchý spôsob, ako veci vysvetliť. Keď si spomeniem na veci, ktoré mi nevysvetlil ani učiteľ, tak ma to hnevá“.
Plniace sa proroctvo,“ zdôrazňuje sa v poznámke, „je sociologický a psychologický pojem, ktorý prvýkrát opísal americký sociológ Robert K. Merton v roku 1948 a ktorý opisuje jav, pri ktorom predpoklady a očakávania ľudí ovplyvňujú udalosti takým spôsobom, že pôvodné proroctvo sa stáva skutočnosťou.
Nejde teda len o abstraktné konanie bez následkov, ale o mentálny proces, ktorý vedie k zhmotneniu skutočnosti, ktorá vytvára hmatateľné účinky v živote a ovplyvňuje sociálnu realitu.
Vo videu hrá kanadská herečka a aktivistka Madison Tevlin.
Práve z týchto predstáv sa zrodil videoklip, v ktorom účinkuje Kanaďanka Madison Tevlin. Svoju kariéru začala vo veku 12 rokov, keď sa jej coververzia piesne Johna Legenda „All of Me“ stala virálnou. Dnes je modelkou, aktivistkou a herečkou a prvou osobou s Downovým syndrómom, ktorá bola nominovaná na kanadskú cenu Screen Award – Najlepšia moderátorka talk show alebo zábavného spravodajstva.
„Tento rok sme chceli vytvoriť úplne iný film ako v predchádzajúcich rokoch,“ vysvetľujú Luca Lorenzini a Luca Pannese, výkonní kreatívni riaditelia spoločnosti Small New York. „Inšpirovali sme sa prejavom Marty Sodano, ktorý pred niekoľkými rokmi predniesla v OSN, a rozhodli sme sa vyslať silný odkaz proti predsudkom. Vďaka Madisoniným skvelým hereckým schopnostiam a všestrannosti a talentu režiséra Richa Leeho sme vytvorili film plný energie, ktorý, ako dúfame, pomôže prelomiť stereotypy, ktoré stále obmedzujú sny a plány ľudí s Downovým syndrómom.“
„Táto kampaň sa zrodila aj z načúvania ľuďom, ktorých zastupujeme. Ich príbehy a skúsenosti nám 15 rokov po ratifikácii dohovoru OSN ukazujú, koľko predsudkov a predstáv obmedzuje a niekedy aj bráni ľuďom s Downovým syndrómom presadiť sa a dosiahnuť svoje sny. Zmeniť prístup k zdravotnému znevýhodneniu je výzvou, ktorú CoorDown otvoril pre rok 2024,“ hovorí Antonella Falugiani, prezidentka CoorDown. „Príbehom ‚Assume That I Can‘ ukazujeme, ako môže každý z nás prispieť k inklúzii tým, že bude počúvať a pozerať sa bez skreslených filtrov na ľudí s Downovým syndrómom, na ich potreby a túžby. Len tak môžeme prelomiť múry, ktoré stále obmedzujú život ľudí s mentálnym znevýhodnením“.
Sociálna kampaň
Popri videu budú až do 21. marca na sociálnych sieťach CoorDown uverejňované skutočné výpovede ľudí s Downovým syndrómom a ich rodín z celého sveta s príkladmi stereotypov, ktorým čelili, a predsudkov, ktoré sa im podarilo prekonať.
V nadväznosti na trend #OfCourse, ktorý viedol státisíce ľudí k tomu, aby rozprávali svoje príbehy s frázou „samozrejme, že môžem…“ používanou ako úvod k akciám, ktoré odhaľujú zažité predstavy o ich práci alebo spoločenskej úlohe, virálnu vlnu, ktorej protagonistkami na TikToku boli aj Kim Kardashian a Mariah Carey a ktorou vyzveme k akcii všetkých, ktorí chcú vysvetliť stereotypy spojené s ich identitou, aj s ironickými a provokatívnymi tónmi.
ASSUME THAT I CAN | World Down Syndrome Day 2024 (youtube.com)
Zdroj: https://www.vita.it/sindrome-di-down-ci-sono-ancora-stereotipi-da-abbattere-facciamolo/