Správa organizácie Inclusion Europe sa sústredila na 31 európskych krajín a rôzne oblasti začlenenia ľudí so znevýhodneným intelektom, ktorých žije v týchto krajinách približne 20 miliónov.
Jednotlivé grafy ukazujú obrovské rezervy, ktoré inklúzia stále v Európe má, ako aj markantné rozdiely v úrovni inklúzie v jednotlivých krajinách. Budeme si samozrejme všímať najmä Slovensko. Pri hodnotení je najvyššou známkou známka 10, najnižšou 0.
Z grafov si názorne urobíme predstavu o inklúzii na Slovensku.
V oblasti vzdelávania sme podľa správy kdesi na polceste. Z praxe však vieme, že skutočnosť je podstate horšia a tŕnitejšia a vzdelávanie v bežnom prúde sprevádzajú prekážky, obštrukcie, neochota a nepochopenie zo strany škôl (česť výnimkám). Podobne je to so zdravotnou starostlivosťou, ktorá síce nepatrí k úplne najhorším, ale aj v tejto oblasti máme pred sebou veľké výzvy. Ak sú problémom školy a vzdelávanie, tak potom úplne desivá je situácia po ukončení vzdelávania. Ako z grafov vyplýva ľudia so znevýhodnením intelektom majú u nás minimálnu šancu zamestnať sa a nulovú žiť samostatným životom vo vlastnom (chránenom) bývaní. Zostávajú žiť s rodičmi a aj ak je to pre vysoký vek rodičov, prípadne ich smrť nutné, končia v rôznych zariadeniach sociálnych služieb.
ŠKOLSTVO

- Mnohé deti so znevýhodneným intelektom často navštevujú „špeciálne školy“, kde sú segregované od ostatných detí.
- Najmenej päťstotisíc detí so znevýhodneným intelektom je v špeciálnych školách.
- Viac ako 18 tisíc detí so znevýhodneným intelektom sa nevzdeláva.
SAMOSTATNÉ BÝVANIE

- V 19 krajinách žije väčšina dospelých ľudí so znevýhodneným intelektom so svojimi rodičmi.
- V 27 krajinách len málo dospelých s mentálnym postihnutím alebo žiadni so znevýhodneným intelektom nežijú vo vlastnom bývaní.
- V 27 krajinách sa ľudia so znevýhodneným intelektom pravdepodobne presťahujú do inštitúcie po tom, čo sa o nich rodičia už nemôžu starať.
PRACOVNÉ PRÍLEŽITOSTI

- V 29 krajinách je na otvorenom trhu práce zamestnaných len málo ľudí so znevýhodneným intelektom alebo nie sú zamestnaní vôbec.
- V 18 krajinách hrozí ľuďom so znevýhodneným intelektom, že keď si sami zarobia, prídu o invalidný dôchodok.
- V 13 krajinách dostávajú dospelí so znevýhodneným intelektom pracujúci v „chránenom zamestnaní“ nižšiu mzdu ako je minimálna mzda.
ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ

- 27 krajín uvádza, že väčšina ľudí so znevýhodneným intelektom má prístup k všeobecnej zdravotnej starostlivosti.
- V 11 krajinách ľudia so znevýhodneným intelektom nemajú žiadnu alebo majú len veľmi malú slobodu voľby v oblasti svojho reprodukčného zdravia.
- V 10 krajinách sa stále vykonáva nútená sterilizácia
Zdroj:
https://www.inclusion.eu/inclusion-indicators-2024-key-findings