Kalendár s bonusom, kalendár, ktorý pomáha…

To zázračné obdobie v živote ženy a muža. Tehotenstvo. Zrod nového života. Radosť. Šťastie. Očakávania. Bežné sonografické vyšetrenie to môže všetko obrátiť hore nohami. Podozrenie na Downov syndróm! Smútok, rozčarovanie, sklamanie, tlak lekárov. Potrat? Ako sa rozhodnúť? Ako žiť ďalej?

Toľkokrát sa opakujúci scenár. Je to situácia, keď často chýba pomocná ruka, rada či len obyčajný rozhovor s rodičmi takéhoto dieťatka, útecha, nádej. Potreba vidieť na vlastné oči. Kým lekári stále prezentujú Downov syndróm ako veľkého strašiaka, skutočnosť nemusí byť zďaleka taká čierna.

Už pri vzniku nášho OZ Downov syndróm sme si ako prioritu určili vytvoriť záchrannú sieť pre budúcich a nových rodičov.  

Je pre nás veľmi dôležité podporiť ich v rozhodnutí, aby si dieťatko nechali a nevybrali sa cestou ukončenia tehotenstva. Chceme ich však povzbudiť s rešpektom voči akémukoľvek ich rozhodnutiu.

Štatistiky sú v tomto ohľade totiž skutočne alarmujúce. Iba 19 % rodičov sa rozhodne priviesť dieťatko s diagnostikovaným Downovým syndrómom na svet. Čo to znamená? Minimálne ž 81 % rodičov na Slovensku sa na základe prenatálnej diagnostiky rozhodne pre ukončenie tehotenstva.

Ako v tejto situácii pomôže náš kalendár na rok 2022? Okrem toho, že sa nás z neho pozerajú tváre našich detí s rôznych regiónov Slovenska, je vzácny svojím obsahom – pri fotografii každého dieťa nájdete kontakt na jeho rodičov, ktorí sa rozhodli stať sa tútormi budúcich či nových rodičov detí s Downovým syndrómom. Tútori sú k dispozícii, aby sa porozprávali, poradili, podelili o vlastné skúsenosti či otvorili dvere do svojich domov. Podajú pomocnú ruku v náročnom období, keď sa rodičia dozvedia nečakanú informáciu.

Ku každej objednávke kalendára, pribalíme vždy jeden gratis, aby sa ho objednávateľ zaniesol svojmu pediatrovi, gynekológovi či do pôrodnice v mieste svojho bydliska. Kalendár s usmievavými deťmi na stole lekára pomôže naštrbiť predsudky a zároveň poskytne kontakt na tútora z okolia.

Ak sa ti náš pohľad a zámer páči, podpor našu kampaň na Startlabe. Poteší nás akákoľvek finančná podpora, ale aj zdieľanie kampane s naším kalendárom, ktorý pomáha, na sociálnych sieťach.

Kalendár bolo možné získať prostredníctvom kampane na startlabe: Startlab – kalendár ktorý pomáha

Ďakujeme za podporu!