Lýdia Hrubcová

Spolu s manželom Milanom a tromi našimi pokladmi (Klárka 15, Lydka 8, Milanko 2) bývam na Orave v Trstenej.

Najmladší, náš vytúžený chlapec, sa na naše veľké prekvapenie narodil s chromozómom navyše. Nebol to môj prvý kontakt s Downovým syndrómom. Mám sesternicu s Downovým syndrómom o niečo staršiu ako ja, s ktorou som občas trávila spoločný čas, kým neskončila v ústave… Nevedomosť, staré informácie, zaužívané pohľady vo mne vyvolávali strach a rešpekt.

V ten osudný deň v roku 2019 vo mne niečo zlomilo. Odišli zábrany a ja som začala vnímať ľudí s Downovým syndrómom bez obáv. Prestala som čítať odborné články a vyhľadala som si skutočných ľudí, ktorí s nimi žijú dennodenne.  Túžba nezastaviť náš aktívny a pestrý život nás posunula vpred a ani chromozóm navyše to nezmenil. Dokonca nám otvoril nové brány a možnosti v živote. Spoznali sme veľa nových kamarátov, rebríček hodnôt je usporiadaný konečne správne, opäť žijeme tu a teraz a tešíme sa z každého dňa…

K Milankovi sa správame presne ako k jeho dvom starším sestrám. Aktívne sa venujeme športu. Spolu so svojimi dcérami sme členmi Karate klubu Trstená. Sme milovníkmi turistiky, chodievame plávať, bicyklovať… Žijeme tak normálne. Neskutočne rýchlo.

A keďže pracujem dvadsať rokov ako vychovávateľka v Centre voľného času, môj život je navyše o rôznych príležitostných akciách všetkého druhu, či o pravidelných záujmových činnostiach. Touto cestou chcem aj naše deti s Downovým syndrómom začleňovať do bežného kolektívu. Mojim cieľom je spoločne organizovať rôzne podujatia so zmiešaným kolektívom detí a mládeže, tábory a pobyty. Na  tieto rozmanité aktivity budem pomáhať získavať sponzorov a oslovovať rôznych spoluorganizátorov.

Verím, že aj náš bohatý život, bude motiváciou pre budúce maminky a oteckov bez obáv vstúpiť do našej veľkej komunity OZ Downov syndróm.

Zľava: Lýdia, Milanko (DS) a Lýdia