Čo máme nové alebo Kika prijali na bežnú základnú školu

By Veronika Plesníková
0

Kiko dostal rozhodnutie o prijatí do bežnej spádovej školy.

Ako sa teda aj Tvoje dieťa s Downovým syndrómom dostane do bežnej školy?

Postupuj výhradne podľa bežných a zákonných povinnosti.

  • Pre deti s Downovým syndrómom je fajn, ak do školy nastúpia s nejakým odkladom.
  • Na zápis však treba ísť aj vtedy.
  • Na zápis treba priniesť všetky potrebné dokumenty, priložiť správu z diagnostiky nie je povinné. Škola musí vydať rozhodnutie aj bez nej. Školu len informuj, že správu dodáte dotačne po skončení diagnostiky.
  • Odovzdaj žiadosť o podporné opatrenie.
  • Choď len na zápis, žiadne stretnutie s riaditeľom nie potrebné.

Ale záujem dieťaťa je vždy na prvom mieste. A ten je jasný… bude chodiť bežným autobusom, do bežného kina, do bežného obchodu, bude žiť v bežnej obci, v bežnom svete… Nič špeciálne nebude ani len jesť (žiadne dinosaurie vajcia!).

Deti so zdravotným znevýhodnením navštevujú bežné školy

Väčšina krajín v Európe má určitý systém špeciálneho školstva pre deti so zdravotným znevýhodnením. Avšak, v niektorých krajinách sa viac preferuje inkluzívne vzdelávanie, kde sú deti so zdravotným znevýhodnením začlenené do bežných škôl. Tento prístup sa snaží o integráciu a poskytovanie podpory priamo v bežných školách. Tu sú príklady niektorých krajín, ktoré preferujú viac inkluzívny prístup, ale stále majú aj špeciálne školstvo:

  1. Švédsko: Väčšina detí so zdravotným znevýhodnením je vzdelávaná v bežných školách s podporou asistentov a špeciálnych pedagógov. Špeciálne školy existujú, ale sú menej časté a sú určené pre deti s ťažšími formami postihnutia.
  2. Nórsko: Má silný inkluzívny vzdelávací systém, kde sú deti so zdravotným znevýhodnením integrované do bežných škôl. Špeciálne školy sú k dispozícii, ale veľký dôraz sa kladie na podporu detí v bežných školách.
  3. Dánsko: Uprednostňuje inkluzívne vzdelávanie s cieľom integrovať deti so zdravotným znevýhodnením do bežných tried. Špeciálne školy existujú, ale veľká časť detí dostáva podporu v rámci bežného školského systému.
  4. Fínsko: Má silný inkluzívny systém, kde sú deti so zdravotným znevýhodnením začlenené do bežných tried s potrebnou podporou. Fínsko má aj špeciálne školy, ale preferuje sa inklúzia.
  5. Spojené kráľovstvo: Má zmiešaný systém, kde sú deti so zdravotným znevýhodnením začlenené do bežných škôl, ale existujú aj špeciálne školy (special schools) pre deti, ktoré potrebujú viac špecifickú podporu.
  6. Írsko: Podporuje inkluzívne vzdelávanie a mnoho detí so zdravotným znevýhodnením navštevuje bežné školy s potrebnou podporou. Špeciálne školy sú k dispozícii pre deti s ťažšími formami postihnutia.
  7. Francúzsko: Kombinuje inkluzívne vzdelávanie s existenciou špeciálnych škôl. Deti so zdravotným znevýhodnením sú často začlenené do bežných škôl, ale existujú aj špeciálne školy pre tie, ktoré potrebujú špecifickú podporu.
  8. Španielsko: Má inkluzívny vzdelávací systém s podporou pre deti so zdravotným znevýhodnením v bežných školách, ale existujú aj špeciálne školy.
  9. Taliansko: Silne podporuje inkluzívne vzdelávanie a väčšina detí so zdravotným znevýhodnením je začlenená do bežných škôl. Špeciálne školy existujú, ale sú menej časté.

Príklad inkluzívneho vzdelávania vo Veľkej Británii na základe skúseností mamičky z našej komunity.  

Vo Veľkej Británii zväčša deti s Downovým syndrómom všetky začínajú v bežnej skole, aj tie neverbálne, aj tie s pridruženou diagnózou autizmu. Podľa toho, ako dlho dieťa z bežnej školy benefituje, tak dlho ostáva v bežnom systéme. Mnohí rodičia sa okolo veku dieťaťa 8 – 10r. rozhodujú – a rozhodnutie robia výlučne rodičia! – či dať diata do špeciálnej školy alebo ho nechať v bežnom systéme. V bežnom systéme má dieťa asistenta pedagóga (podpora 1 na 1), v špeciálnej skole je v triede málo deti, no podpora je skôr bližšie 1 na 2.

V 11 rokoch sa základná škola končí, stredná škola predstavuje až do 16 rokov typ všeobecnovzdelávacej školy. Tu už väčšina detí s Downovým syndrómom ide do „špeciálnej jednotky“ v rámci strednej školy a má minimálny kontakt s bežnými deťmi (možno jedna či dve spoločné vyučovacie hodiny a obedy). Ale poznám deti s Downovým syndrómom, ktoré pokračujú aj na strednej skole v bežných triedach, s 1 na 1 asistentom až do 16 rokov. Deti s Downovým syndrómom sú v školskom systéme do 19 rokov. Potom ešte môžu ísť na ‘college’, čo je nadstavba, ale s odbormi podobnými slovenskému učilišťu.

Môj 7-ročný syn chodí do 2. triedy v bežnej skole, ma dve asistentky (dve, striedajú sa, jedna dopoludnia, jedna popoludní) a zdá sa nám, že základnú školu dokončí celú na tejto škole, keďže v nej veľmi prosperuje. Číta na úrovni rovesníkov, píše horšie, ale píše a napíše všetko, čo chce, len s chybami (vynecháva písmenka), hrá na flautu, s chalanmi cez prestávky futbal. Školu miluje. To nepíšem, aby som sa nim chválila, ale na ilustráciu, aká prospešná je integrácia v bežnej skole.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *