Naše deti nás učia mnohému. Zdravá strava je jednou z tých vecí. Čím viac si dokážeme osvojiť zásady zdravej stravy, tým menej problémov nás v budúcnosti čaká. Ľudské telo reaguje na úpravu stravy relatívne rýchlo. Preto nikdy nie je neskoro začať.
1. Preferovanie bio potravín, výrobkov a kozmetiky. Posledné desaťročia vidíme nárast alergií, autoimunitných problémov a potravinových intolerancií. Chemikálie, ktoré sú všade naokolo a vo všetkom, pôsobia ako tzv. haptény – malé jedovaté látky, ktoré sa naviažu na bielkovinu či lipopolysacharid potraviny alebo ľudského tkaniva (napríklad črevnej sliznice) a vyvolávajú imunitnú reakciu. Diagnostika nie je jednoduchá, pretože ciest imunitnej reakcie je viacero. Imunologické problémy sa nedajú zúžiť len na alergiu (rýchla hypersenzitivita a zvýšené IgE protilátky) a celiakiu. Poznáme aj oneskorenú hypersenzitivitu, ktorá má odlišný mechanizmus, ďalej ochorenie z imunokomplexov – ktoré môže spôsobiť chronický zápal kdekoľvek v tele. Ako haptény v potrave môžu pôsobiť konzervanty, stabilizátory, iné prídavné chemikálie (napr. farbivá) a najmä pesticídy.
Potravinová intolerancia (netoleruje potravinu) – znamená, že potravinu nevie stráviť, napríklad laktózu alebo lepok. Potravinová senzitivita (precitlivelosť) znamená, že vzniká nechcená imunitná reakcia. Termín intolerancia sa bežne používa aj pre senzitivitu, sú to takmer ekvivalentné názvy.
Najčastejšie býva pri potravinovej senzitivite postihnutá koža (chronický ekzém), tráviaci trakt (chronický zápal, zvýšená priepustnosť čreva, zhoršené vstrebávanie živín, chronické hnačky a bolesti brucha) a dýchacie cesty (chronický zápal, tvorba hlienu a obštrukcia), bolesti hlavy.
„Syndróm priepustného čreva“ je dnes civilizačné ochorenie, kedy sa v dôsledku poškodenia črevnej bariéry dostávajú do vnútra organizmu toxíny, makromolekuly, vírusy a baktérie z čreva. Tieto sa dostávajú do krvi a spúšťajú imunitnú odpoveď, napríklad alergie, autoimunitné ochorenia, chronickú únavu, bolesti svalov a kĺbov. Príčinami býva nielen nevhodná strava, ale aj zneužívanie liekov, napr. antibiotík, silný stres a ďalšie.
Téma je komplikovaná, riešenie je jednoduché. Kupujte BIO kvalitu obilnín, preferujte potraviny vypestované bez chemikálií, z dvora atď.
2. Vyhýbanie sa pšeničnému lepku. Obmedzenie mliečnych výrobkov. Vzhľadom na tendenciu ľudí s DS k nadváhe je vhodné sa vyhnúť týmto potravinám čo najviac. Mliečne výrobky, ako tvaroh, syry, biely jogurt a zakysnuté mliečne výrobky v bio kvalite sú vhodné len pre deti, teda v období rastu, pokiaľ sú zdravé a nemajú hlieny. Podľa tradičnej medicíny pšenica a mlieko najviac zahlieňujú, pričom nadváha je považovaná za hlien. Potravinová intolerancia a senzitivita sa týka najviac týchto potravín, pričom pri mlieku nejde o laktózu, ale o mliečnu bielkovinu kazeín. Ukazuje sa, že u detí a ľudí s DS sa častejšie vyskytuje aj celiakia aj potravinová senzitivita. Okrem toho lepok (glutén) pôsobí aj ako neurotoxín a spôsobuje viaceré neurologické problémy (znížený výkon mozgu, ADHD, bolesti hlavy…). Lepok je názov pre súbor proteínov rôznej štruktúry v obilnine. Iný lepok je v raži, iný lepok v ovse, iný lepok je v pšenici letnej, iný v špalde a iný lepok v starých druhoch pšenice. Bezlepkové obilniny sú napríklad ryža, pšeno, pohánka, quinoa, non GMO kukurica. Tieto preferujeme. Staré odrody pšenice, jednozrnka, dvojzrnka, kamut a pšenica tvrdá (semolina) nespôsobujú také zdravotné problémy ako moderná pšenica, preto pokiaľ vaše dieťa nemá priamo celiakiu, môžete tieto skúsiť zaradiť do jedálnička. Rozhodne sú zdravšou alternatívou bežnej pšenice. Dvojzrnka má navyše vysoký obsah zinku, potrebného pre bunkové delenie, obnovu slizníc, kože, nervový systém a kontrolu zápalu. Deťom s DS sa však odporúča pri preventívnych prehliadkach raz ročne robiť testy na celiakiu.
Celozrnná obilnina v BIO kvalite je základ zdravej stravy a najrýchlejší zdroj energie. Celozrnná znamená, že dôležité živiny neboli pred mletím zrna odstránené ako otruby. Najvhodnejšie sú obilné kaše. Chlieb je najlepší, keď si ho doma upečiete z kvasu. Kvasný proces totiž natrávi lepok a zlepší vstrebávanie živín z obilniny.
3. Nenasýtené mastné kyseliny sú dôležitou zložkou tukov v potrave pre správne fungovanie nervového systému, imunity a ďalších funkcií. Vo všeobecnosti nám chýbajú 3-omega, kvôli konzumácii výrobkov zo zvierat z veľkochovov. Vhodné je pridávanie 1 polievkovej lyžice kvalitného oleja do každého jedla, napr. olivového, ľanového alebo orechového. Tuk v potrave spôsobí vylúčenie žlče, a tým upravuje trávenie. Žlčové kyseliny pôsobia proti zápche i zápalu čreva. Tukov v strave nemá byť ani málo a ani veľa, minimálne 10% a nie viac ako 30%.
4. Stolový cukor (sacharóza) a fruktózo-glukózový cukor nie sú vhodné vôbec. Sú vo všetkých sladených nápojoch a sladkostiach. Nezdravé sacharidy majú súvis s množstvom zdravotných problémov: nadváha, diabetes 2. typu, ADHD, histamínová intolerancia, premnoženie kvasiniek a chronický zápal. Miesto toho použite zdravšie náhrady cukru – med, slady, melasy a ovocné šťavy, napr. jablčnú.
5. Zelenina je dôležitou súčasťou stravy. Vôbec nevadí, že deti s DS odmietajú jesť surovú zeleninu. Pre trávenie je lepšie ju tepelne upraviť, krátkodobo (5-10 min), aby si zachovala cenné látky – vitamíny a antioxidanty. Zelenina je aj cenný zdroj vlákniny pre správnu peristaltiku čreva.
6. Bielkoviny sú nevyhnutnou súčasťou stravy (mäso, ryby, strukoviny, vajcia). V strave ich však nesmie byť príliš veľa, lebo zbytočne zaťažujú metabolizmus a vylučovanie. U ľudí s DS toto platí dvojnásobne a navyše často trpia vysokou hladinou kyseliny močovej v krvi. Na množstvo bielkovín v strave sú rôzne názory. Podľa „Čínskej štúdie“, amerického bestselleru o zdravej výžive, všeobecne by nemal byť podiel živočíšnej bielkoviny (mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky) viac ako 10% a strukoviny (cícer, šošovica, fazuľa) viac ako 15%.
7. Pitný režim – nie je nič lepšie ako čistá voda. Nenahradí ju ani minerálka, ani čaj a ani sladený nápoj. Koľko má človek vypiť? 0,03 x hmotnosť. Dospelý minimálne 1,5 litra. U detí treba tekutín viac. Vzorec je: prvých 10 kg – 100 ml/kg, 10-20 kg – 50 ml/kg, nad 20 kg – 20 ml/kg.
Pitie vody je dobrým liekom a prevenciou mnohých zdravotných problémov: bolesti žalúdka, zápaly močových ciest, vysoká kyselina močová, vysoký krvný tlak, alergie, artróza, únava a ďalšie. Vďaka vode sa telo detoxikuje, vylučujú sa z tela odpadové látky.
Jedlo môže fungovať ako liek i ako jed. Zdravou stravou predchádzate autoimunitným ochoreniam, chronickým zápalom, predčasnému starnutiu, nadváhe, únave a posilňujete imunitu.
Náš osobný príbeh o lepku
S Marcelkom sme vo veku 2,5 – 5 rokov zažili množstvo zdravotných problémov: chronický ekzém, hnačky a najmä chronický hlien v dýchacích cestách, ktorého množstvo bolo tak veľké, že mal vážnu obštrukciu dýchania a saturáciu krvi kyslíkom bežne pod 90, v noci aj pod 80, dlhé apnoické pauzy (prestávky medzi nádychmi), stále zväčšenú nosovú mandľu a častokrát vážnu respiračnú infekciu, vrátane hospitalizácií.
2,5 roka sme nežili, ale hľadali riešenia, príčiny a zabezpečovali Marcelovi podporu dýchania. Ani klasická zdravotná starostlivosť a ani alternatívna medicína nám nedokázali pomôcť. Laboratórne výsledky vylúčili alergiu, celiakiu a ďalšie diagnózy. Z výterov vyšla každý raz iná baktéria, mal ich jednoducho všetky.
Až prišiel na Slovensko test potravinovej intolerancie FOOD DETECTIVE – analyzujúci iné protilátky než bežné medicínske vyšetrenia. Zistili sme, že Marcel trpel silnou intoleranciou na pšenicu, lepok, mlieko, citrusy. Na test ma upozornila MUDr. Čížková, ktorá má ambulanciu všeobecného lekárstva v Bratislave a venuje sa tradičnej čínskej medicíne (TČM).
Podľa tejto naturálnej metódy pšenica, mlieko a citrusy silne zahlieňujú, pričom TČM vníma ako hlien aj nadváhu. „Z chladu a vlhka potom vzniká horúčosť – zápal“, vysvetlila mi.
Po úprave stravy dostal do 2 týždňov veľké teploty, imunita zabojovala a potom všetko prestalo. Stali sme sa bezlepkáčmi, jedol najmä kukuricu a ryžu. Pre nás bola veľkou oporou detská lekárka Jana Kaprinayová, ktorá má staršieho Dávidka s DS. Mala veľmi podporný a citlivý prístup. S pokorou uznávala, že medicína mnoho vie, ale aj nevie, najmä o deťoch s DS a podporovala nás v zmene stravy. Pretože „klinický obraz je dôležitejší než laboratórne výsledky“, povedala. A pokiaľ úprava stravy funguje, treba sa toho držať. Pridávam ešte, že všetku dostupnú medicínsku pomoc sme pred tým absolvovali, sama som zdravotníčka a sme zo zdravotníckej rodiny. V tom čase som stretla v Petrohrade ruskú ORL lekárku, ktorá zanechala prácu v nemocnici kvôli rutinnému vyberaniu mandlí a potvrdila mi, že takýto priebeh zdravotných problémov je bežný a že súvisí s potrebou úpravy stravy.
Avšak bohužiaľ do roka sa problémy vrátili napriek diéte. Keďže spolupracujem s množstvom ľudí zaoberajúcich sa zdravím, sú to napríklad majitelia zdravých výživ, maséri, homeopati, niekto mi poradil, aby sme prešli na bio potraviny a vynechali aj kukuricu a sóju, ktorá je GMO (geneticky modifikovaný organizmus), preto je zamorená pesticídami. GMO znamená, že do genómu rastliny je vpravené DNA baktérie odolnej na pesticíd glyfosát a potom poľnohospodári môžu striekať viac. Všetky buriny a pôdne baktérie sa tak vyhubia, ostane len GMO odolná rastlina. Dokonca pesticídom aj urýchľujú vysušenie plodiny pred zberom, čo je nepovolená poľnohospodárska prax.
Čo mu mám dať jesť? Ostala nám ryža, mäso, ryby a zelenina, ktorú zjedol len v uvarenej a rozmixovanej forme a ovocné pyré.
Zo zdravotných problémov sme sa dostali úplne a natrvalo. Dnes má 14 rokov, je zdravší ako jeho „bežní“ spolužiaci, býva menej chorý než zvyšok rodiny. Samozrejme, že okrem stravy sú dôležité aj ďalšie veci, ako minimálna záťaž chemickými liekmi, dostatok pohybu a bezpodmienečné prijatie v rámci rodiny a priateľov.
Po opísaných problémoch mu ostali len zväčšené pľúca a to, že sa dokáže dlhšie potápať, ako povedal tréner plávania: „dýcha pod vodou“. Je športovec, dokonca vymizla aj svalová slabosť a hypotónia, má naozaj výbornú fyzickú kondíciu, výdrž, silné svaly a štíhlu postavu, ani gram tuku.
Donútilo ma to študovať si potravinovú intoleranciu. Postupne sme k ryži pridali prastarú pšenicu, predchodkyňu špaldy a modernej pšenice, ktorá ho nezahlieňovala (dvojzrnka, jednozrnka, kamut). Dvojzrnku sme dokonca začali pestovať (Prazrnko), pretože sa na Slovensku nedala zohnať. Doteraz sú ryža a dvojzrnka v jeho strave hlavné obilniny. Ubrali sme mäso, ryby, pridali trošku strukoviny, ale najlepšie šošovicu, cícer, čiže nie sóju. Dôvodom bola a ešte stále je vysoká kyselina močová v krvi. S tým sa vyrovnávame teraz zlepšovaním pitného režimu.
Autorka: PharmDr. Žaneta Truplová Brachchňáková (Marcelova mama)
Korektorka: MUDr. Jana Kaprinayová (Dávidova mama)
Na záver malý bonus za to, že ste dočítali až do konca.
Bio potraviny sú drahšie a rodičia detí s DS majú väčšie výdavky. Pretože si máme pomáhať a pretože projekt Prazrnko, pestovanie prastarej pšenice dvojzrnky, vznikol vďaka Marcelovej intolerancii, viem zariadiť veľkoobchodné ceny na všetky Prazrnko výrobky. V prípade záujmu, kontaktujte zaneta@biomineral.sk