Animácia približuje dojímavú cestu muža s Downovým syndrómom

By Veronika Plesníková
0

Tento ručne vytvorený krátky stop-motion film s názvom „47“ vytvorila pre Café Joyeux spoločnosť Klick Health a režírovali ho Paulo Garcia a Natalia Gouvea prostredníctvom Zombie Studio.

Film, ktorý vznikol v spolupráci s komunitou Downovho syndrómu, je založený na skutočnom príbehu zamestnanca Café Joyeux s Downovým syndrómom, ktorý dostal svoju prvú prácu až vo veku 47 rokov. Sieť kaviarní sa zaviazala zamestnávať ľudí s mentálnym a vývojovým postihnutím (IDD) a práve otvorila prevádzku v centre Manhattanu.

Film využíva námornú metaforu a sleduje osobnú odyseu Roberta, chlapca s Downovým syndrómom. Vedený láskou svojej matky, ktorú symbolizuje žltá šatka, sa plaví po rozbúrenom mori plnom odmietania a predsudkov, až napokon dorazí do bezpečného prístavu v kaviarni Café Joyeux, kde jeho výnimočné schopnosti prijmú.

Pomocou hmatateľnej kombinácie stop-motion a počítačovej grafiky štúdio Zombie odhaľuje sociálne a spoločenské výzvy, ktorým čelia ľudia s mentálnym a kognitívnym postihnutím pre Café Joyeux, ktorého reštaurácie ponúkajú „inkluzívne pracovné miesto pre výnimočných ľudí“.

Od tímu Zombie: „Je to pre nás veľmi špeciálny projekt s veľmi citlivým a inšpiratívnym príbehom, ktorý chceme vyrozprávať hravou formou. Naším cieľom bolo vytvoriť animáciu s jednoduchosťou a eleganciou v estetickom dizajne. To všetko v kombinácii s empatickým obsahom, ktorý divákovi približuje skúsenosti komunity ľudí s mentálnym a vývojovým postihnutím (IDD) a dáva každému možnosť nahliadnuť do ich života.

„V štúdiu Zombie pracovalo 130 umelcov, ktorí sa podieľali na výrobe (postavy a kulisy boli ručne vyrobené) a postprodukcia oživila stop-motion animáciu. Vzniklo mnoho bábok vrátane 11 verzií Roberta, ktoré boli vyrobené z ocele a hliníka (na kostru), potiahnuté penou/silikónom a dokončené 3D tlačou zo živice. Vytvorilo sa aj osem miniatúrnych kulís, ako napríklad výklad a interiér obchodného domu Café Joyeux, ktorý je jeho ochrannou známkou.“

Na jeho tvorbe sa podieľali ľudia s IDD – alebo ľudia s ním spojení. Umelecký riaditeľ Zombie Studios Bruno Jacob a jeho dcéra Luna, ktorá má Downov syndróm, navrhli hlavnú postavu filmu, Roberta. Sujeet Desai, americký klavirista s Downovým syndrómom, hrá na soundtracku k filmu Carry On spolu so spevákom rockovej skupiny FUN, držiteľom Grammy, Natom Ruessom. José Omar Davila, venezuelský dirigent orchestra s Downovým syndrómom, vytvoril zvukové efekty a zvukový dizajn filmu spolu s hudobnou spoločnosťou Canja Audio Culture.

Film 47 získal tento rok v Cannes Strieborného filmového leva a ďalšie tri ocenenia. Titulková sekvencia sleduje dojímavé príbehy zo skutočného života a prináša fascinujúci pohľad do zákulisia vzniku filmu.

https://lbbonline.com/news/this-animation-shares-the-touching-journey-of-a-man-with-down-syndrome

https://joyeux.pt

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *