Bláznivé ponožky Johna Cronina

By Veronika Plesníková
0

Bláznivé ponožky Johna Cronina pozná vari celý svet. Dnes je majiteľom prosperujúcej spoločnosti. John Cronin zo Spojených štátov má Downov syndróm. Všetkým ukazuje, ako môže rodičovská láska pomôcť dieťaťu so zdravotným znevýhodnením prekonávať predsudky spoločnosti.

Mark Cronin a jeho manželka Carol sú manželmi už viac ako 37 rokov a sú rodičmi troch synov. Ich najmladší syn John sa narodil s Downovým syndrómom. Mark Cronin sa vždy snažil byť dobrým a starostlivým otcom pre všetky svoje deti, najmä však pre Johna, ktorý potrebuje jeho podporu zo všetkých troch asi najviac.

Hneď po jeho narodení otec k nemu vždy pristupoval veľmi triezvo. „Nevnímam ho ako dieťa s Downovým syndrómom. Jednoducho ho vnímam ako svojho tretieho syna.“

Na otázku o rodičovských stratégiách Mark odpovedal: „Myslím, že to je to, čo robíme ako rodičia. Ide o podporu nezávislosti, a to platí pre všetkých troch našich synov. Chcete ich jednoducho neustále tlačiť k tomu, aby sa postavili na vlastné nohy, robili vlastné rozhodnutia a žili vlastný život. Snažíme sa našim deťom vštepiť určité hodnoty, ktoré vyznávame, ale nakoniec si deti musia vybrať svoju vlastnú cestu.“

Napriek rôznym výzvam pri výchove Johna sa Markovi podarilo pomôcť svojmu synovi stať sa úplne nezávislým mužom.

Na jeseň 2016 bol John Cronin na strednej škole a premýšľal o svojej budúcnosti. Čo bude robiť, keď zmaturuje? Na rozdiel od mnohých jeho spolužiakov boli Johnove kariérne možnosti obmedzené tým, že má Downov syndróm; nie je veľa zaujímavých pracovných príležitostí pre ľudí s autizmom a Downovým syndrómom. Okrem toho chcel John pracovať aj so svojím otcom Markom Croninom. Mark si spomína: „V súčasnosti je to pre mňa veľmi dôležité: „Johnov nápad bol, že by sme mali spolu podnikať. John bol vtedy ešte na strednej škole a bol to jeho posledný ročník školy. Spoločne sme sa snažili vymyslieť, čo bude John robiť, keď skončí školu. Bohužiaľ, pre ľudí ako on nie je veľa skvelých možností.“ John a jeho otec prišli s nápadom založiť firmu s ponožkami.

Otec bol myšlienkou založiť so synom firmu naozaj nadšený. Inšpirácia nakoniec prišla z Johnovej fascinácie farebnými a nezvyčajnými ponožkami, a tak vzniklo ponožkové impérium s názvom John’s Crazy Socks.

Tradične je Svetový deň Downovho syndrómu masovou celosvetovou kampaňou, ktorú ľudia oslavujú nosením zábavných, farebných vzorovaných ponožiek. John a Mark si uvedomili, že ponožky s Downovým syndrómom korelujú, a tak sa John rozhodol jedny navrhnúť.

Mark a John začali v malom, s počiatočnou investíciou niekoľko tisíc dolárov. V decembri 2016 bola oficiálne spustená webová stránka John’s Crazy Socks. Okrem niekoľkých počiatočných neúspechov bola spätná väzba od zákazníkov povzbudivá.

Ľudia začali hovoriť o mladom majiteľovi firmy s Downovým syndrómom, ktorý mal jedinečnú osobnosť. Predaj prudko stúpol a v prvom mesiaci mala firma John’s Crazy Socks 452 objednávok.

V roku 2018 spoločnosť zaznamenala takmer 180 000 objednávok. Úspech Johna ako majiteľa firmy s Downovým syndrómom podporili aj niektorí výnimoční klienti, napríklad kanadský premiér Justin Trudeau či bývalý americký prezident George Bush…

Nepredávajú len ponožky, ale každodenne ukazujú, čo sa stane, ak dostane šancu niekto so zdravotným znevýhodnením. Každé balenie ponožiek obsahuje ručne napísané poďakovanie od Johna a nejakú sladkosť. Aj tým je ich biznis iný. Osobný. A to sa ľuďom páči.

„Milujeme to, čo robíme. Dúfame, že sa vám naše ponožky páčia a že vám John’s Crazy Socks prinesú šťastie,“ odkazujú úspešní majitelia spoločnosti.

Dnes má spoločnosť John’s Crazy Socks miliónové tržby. Ponúka najväčší výber vysokokvalitných ponožiek na internete a je považovaná za jednu z najobdivovanejších spoločností na svete – to všetko vďaka geniálnym nápadom „šéfa šťastia“.

Mark je veľmi šťastný, že jeho syn konečne dokázal prekonať všetky ťažkosti spôsobené jeho zdravotným znevýhodnením a dosiahnuť obrovský komerčný úspech. Mladý majiteľ firmy s Downovým syndrómom je zároveň vášnivým advokátom komunity. Má tím viac ako dvadsiatich zamestnancov s autizmom a Downovým syndrómom a je tvorcom inovatívnych kampaní na zvýšenie povedomia o Downovom syndróme.

V súčasnosti sa v rámci svojej práce venuje problematike Downovho syndrómu: „Mám Downov syndróm, ale Downov syndróm mi nikdy nemôže stáť v ceste. Pozerajte sa na to, čo ľudia dokážu, nie na to, čo nedokážu.“

https://vietnam.postsen.com/trends/229474/The-person-behind-helped-the-guy-with-Down-syndrome-become-the-owner-of-a-million-dollar-company.html

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *