Nauč sa ľudí so zdravotným znevýhodnením vidieť

Teenage girl with down syndrome screaming and taking selfie on mobile phone
By Veronika Plesníková
0

Pozri si aj aktuálnu kampaň Neviditeľný odznak tu www.neviditelnyodznak.sk

Špecifické výzvy či skryté pravidlá o tom, ako zapadnúť

Pre tínedžerov je obdobie dospievania často spojené s potrebou nájsť si svoje miesto v spoločnosti a medzi rovesníkmi. Tí so zdravotným znevýhodnením sa však často stretávajú s ešte väčšími prekážkami pri budovaní si vzťahov a hľadaní svojho miesta. Skryté pravidlá či normy sociálneho správania, ktoré sú pre väčšinu tínedžerov intuitívne, môžu byť pre tých so zdravotným znevýhodnením často náročnejšie na pochopenie a zvládnutie. Toto všetko môže viesť k pocitom izolácie a osamelosti.

Ľudia v okolí tínedžera so zdravotným postihnutím by preto mali urobiť všetko pre to, aby sa k nemu správali ako k akejkoľvek inej osobe – s rešpektom.

Nevidieľní

Najväčšou prekážkou tínedžerov so zdravotným znevýhodnením je pocit akejsi „neviditeľnosti“. Často sa stáva, že ich okolie prehliada alebo ignoruje. Deti, mladí ľudia, ale aj dospelí sa pozerajú akoby cez nich, ako keby tam ani neboli. Tento pocit neviditeľnosti môže byť veľmi zraňujúci a má ďalekosiahle dôsledky na ich sebavedomie a duševné zdravie. Mnohí tínedžeri so zdravotným znevýhodnením sa snažia zapadnúť do spoločnosti, ale často sa  cítia odmietaní alebo nepochopení.

Niekoľko tipov, ako môžes ľuďom so zdravotným znevýhodnením pomôcť necítiť sa neviditeľne:

1. Rozprávaj sa s nimi

Mnoho tínedžerov so zdravotným znevýhodnením sa môže cítiť osamelo a ocenia, keď niekto iniciuje rozhovor. Tým, že urobíš prvý krok a začneš sa s nimi rozprávať, môžeš výrazne prispieť k tomu, aby sa cítili prijatí a zahrnutí. Nemusíš sa báť, že urobíš chybu alebo povieš niečo nesprávne. Je lepšie urobiť prvý krok, než zostať pasívnym pozorovateľom. 

Nezáleží na tom, ako začneš. Povedz ahoj, alebo povedz niečo úplne bláznivé! Mysli aj na očný kontakt. Nedostatok očného kontaktu robí pre nich totiž nadviazanie konverzácie náročnejším. Možno aj preto bude lepšie, keď začneš rozhovor ty. Buď sám sebou a rozprávaj presne tak, ako by si sa rozprával s kýmkoľvek iným. 

Mysli však aj na to, aby si nekomunikoval iba s človekom, ktorý robí človeku so zdravotným znevýhodnením spoločnosť, pretože aj to môže podporovať spomínaný pocit neviditeľnosti. 

2. Chybami sa človek učí 

Všetko je raz prvýkrát a nikto nie je dokonalý. Ľudia neustále zakopávajú o slová a niekedy povedia niečo nesprávne. Ak si úprimný a priateľský, nájdete spôsob, ako spolu komunikovať. Ver mi, že ostať nepovšimnutý je oveľa horšie.

Ak sa pokúsiš a náhodou urobíš chybu či povieš niečo nevhodné, je to v poriadku. Aj tým sa učíš. Dôležité je, že sa snažíš a že sa zaujímaš.

3. Môže sa stať, že rozhovor bude iný, ako rozhovory, na ktoré si zvyknutý

Môže sa stať, že vaša komunikácia nebude vždy plynulá a jednoduchá. Niekedy môže trvať trochu dlhšie, kým ti povedia to, čo majú na mysli. Buď však trpezlivý. Nepredstieraj, že im rozumieš, ak to tak nie je. Je to úplne v poriadku povedať, že im nerozumieš. Je to ľudské. Nájdete iný spôsob, napríklad pomocou gest, písania alebo iných prostriedkov.

4. Nepredpokladaj, spýtaj sa

Chcú byť súčasťou spoločenských udalostí a zážitkov, aj keď k nim môže byť pre nich prístup trochu zložitejśí. Nechcú byť vynechaní len preto, že niekto predpokladá, že by nemohli prísť. Vždy je spôsob, ako sa prispôsobiť situácií a nájsť riešenie, aby sa mohli zúčastniť. Tvoja ochota zahrnúť ich je dôležitá a cenia si to.

“Hej, barman, predpokladáš, že nemôžem piť margaritu, tak mi ju nedávaš, a preto ju nepijem. Tvoj predpoklad sa stáva realitou.“

Mnohí hneď predpokladajú, že sa pre svoje znevýhodnenie ľudia so zdravotným znevýhodnením nemôžu na mnohých akciách zúčastniť. Nebyť súčasťou môže byť zraňujúce, ale vieš, čo bolí ešte viac? Ak sa nespýtaš vôbec. Človek so zdravotným znevýhodnením dokáže oveľa viac, ako si myslíš, a často existujú spôsoby, ako sa môže zúčastniť. A keď to možné nie je, nechaj to rozhodnutie na neho. Áno, môže sa stať, že príde na párty a bude sa cítiť trápne, ale nemajú to tak občas všetci? Neboj sa, to, že tam bude s tebou, neznamená, že ho musíš zabávať. O to sa postará sám.

5. Aj ty sa občas cítiš nesvoj

U nich to môže byť nápadnejšie alebo častejšie kvôli ich zdravotným znevýhodneniam. To však neznamená, že nechcú byť súčasťou skupiny a užívať si čas s priateľmi. Buďte trpezliví a podporujúci a pomôžte im cítiť sa prijatí a ocenení. Všetci máme svoje slabosti a silné stránky, a spoločná podpora môže robiť zázraky.

Vieš, aký je to pocit, keď si uvedomuješ, čo ťa odlišuje? Je to neustále pripomínanie, že niečo, čo nedokážeš ovplyvniť, je často prvou vecou, ktorú si ostatní všimnú. Tento pocit môže byť skutočne izolujúci a bolestivý, najmä ak vidíš, že ľudia posudzujú tvoju hodnotu len na základe tejto jednej veci.

Predstav si, že každý deň čelíš tomu, že ťa ostatní vidia len cez prizmu tejto odlišnosti. Chcel by si, aby ťa posudzovali iba na základe niečoho, čo nevystihuje tvoju celú osobnosť? Samozrejme, že nie. Každý z nás chce byť vnímaný a posudzovaný podľa toho, kým naozaj je, nielen podľa toho, čo ho odlišuje. 

Spoznaj ľudí so zdravotným znevýhodnením (aj bez neho) lepšie, predtým než začneš robiť nespravodlivé závery. Venuj čas tomu, aby si objavil, kým naozaj sú. Možno pod povrchom tejto odlišnosti nakoniec objavíš zaujímavého a hodnotného človeka, ktorý má čo ponúknuť. Možno zistíš, že máte spoločné záujmy, podobné sny a ciele. Každý z nás je oveľa viac ako len jeden aspekt svojej identity. Spoznaj ich a dovoľ im ukázať ti, kto sú naozaj.

Autorka: Emma Plesníková

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *