Sexualita patrí ku každému človeku. U ľudí s Downovým syndrómom je to rovnaké, hoci roky sa tradovalo, že sú to akési večné deti a spoločnosť aj rodičia sa tvárili, že sú to akési bezpohlavné bytosti a sex k svojmu životu nepotrebujú a ich partnerským vzťahom sa nedostávalo podpory. Aj dnes žijú v dospelosti prevažne single životom v spoločnej domácnosti s rodičmi a čas trávia v centrách sociálnych služieb.
Výskumy robené v zahraničí ukazujú, aké ťažké môže byť pre niektorých rodičov a odborníkov, aby pochopili, že z detí s Downovým syndrómom vyrastali dospelí, „dospelí“, teda dospelí, ktorí majú mať vzťahy dospelých. Obavy môžu byť prehnané do takej miery, že upierame mladým ľuďom s Downovým syndrómom právo vyrásť v dospelých, ktorí môžu mať vzťahy, ktoré im poskytujú spoločnosť, rozhovor, dôveru, lásku a ocenenie toho, kto sú.
Popierať, že ľudia s Downovým syndrómom sú sexuálnymi bytosťami, znamená nevnímať ich v celej komplexnosti, čo je tiež istým druhom diskriminácie a segregácie. Je preto nevyhnutné nájsť rovnováhu medzi dodržiavaním základných ľudských práv na porozumenie, využívanie a prejavovanie svojej sexuality, ale tiež na ochranu pred nechceným tehotenstvom, sexuálne prenosnými infekciami vrátane HIV a sexuálnym zneužívaním.
Keďže sexualita je daná každému, jej umelé potláčanie neprispieva k ich psychickej pohode, často je ich psychika rozkolísaná a nezdravá.
V posledných rokoch sledujeme pomaličké zmeny, problém sa však rieši svojpomocne doma, za zatvorenými dverami, nie je vypracovaná žiadna metodika, návod, ako postupovať efektívne a zmysluplne. Preto je dôležitá pomoc rodičom i ľuďom s Downovým syndrómom.
Začíname edukáciou rodičov.
Ľudia s Downovým syndrómom, nech sú v akomkoľvek veku, majú zhodné potreby s ich bežnými rovesníkmi. Pubertu prežívajú podobne a majú aj rovnakú potrebu budovať si partnerské vzťahy, a to so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane intímností a sexu.
Sexualita patrí k životu každého človeka. Naplnenie tejto potreby je veľmi potrebné pre zdravý psychický život dospelých ľudí aj s Downovým syndrómom, hoci sa spoločnosť často pokrytecky tvári, že niečo také neexistuje, alebo nie je potrebné.
Preto chceme otvoriť túto tému a intenzívne s ňou pracovať. Sme presvedčení, že to pomôže nielen ľuďom s Downovým syndrómom, ale aj ich rodičom. Nie každý je otvorený, mnohí nemajú odvahu viesť rozhovor na túto tému, baviť sa o nej, radšej sa tvária, že tento problém neexistuje. Ocitnú sa v slepej uličke a nevedia, ako z nej von.
V prvom onlime webinári, ktorý organizujeme v spolupráci s českou organizáciou Freya, budeme rodičom odpovedať na otázky:
– kedy začať so sexuálnou výchovou?
– ako komunikovať informácie?
– aké edukačné pomôcky používať?
– ako si overiť prijatie informácií?
Máme pre vás aj bonus od organizácie Freya, s ktorou na tomto projekte spolupracujeme – celý súbor edukačných materiálov, ktoré môžete využiť doma, ale aj v škole:
Kedy?
27.4.2022 o 18:00 hod.
Webinár trvá 1,5 hodiny. 1 hodina prednáška a 30 minút určených na otázky a diskusiu.
Pripojenie: https://meet.google.com/bsc-ynsm-bzm?authuser=0
Miestnosť bude otvorená od 17:45 hod.
Postup prihlásenia:
Kliknite na odkaz alebo ho skopírujte do prehliadača.
Povolíte mikrofón, kameru, zadajte svoje meno alebo sa pripojte anonymne. Kliknite na zelené tlačítko pripojiť sa. Nemusíte mať nainštalovanú žiadnu aplikáciu.