Milá mamička

By Veronika Plesníková
0

Milá čerstvá mamička s dieťatkom s Downovým syndrómom. Vidím ťa.

Vidím, že máš pocit, akoby si narazila do tvrdej steny, pretože ti lekár práve oznámil túto správu. Zastavilo sa ti srdce a pýtaš sa: prečo práve ja?

Vidím ťa, ako sedíš, celé hodiny premýšľaš a snažíš sa v tom zorientovať.

Vidím, aká si ustarostená. Vidím, ako plačeš a smútiš za tým dieťaťom, ktoré si chcela mať.

Vidím, ako sa viníš aj za to, ako sa práve cítiš.

Vidím, ako si hladkáš bruško, plná lásky, ale aj duchom vzdialená a vystrašená. Vidím, že chceš o Downovom syndróme vedieť viac, aj to, ako sa obávaš, čo tvojmu dieťaťu prinesie budúcnosť. Vidím ťa, ako sa usmievaš, keď cítiš pohyby a si zvedavá, či bude tvoje dieťa loziť, chodiť, rozprávať?

Vidím, že sa cítiš taká stratená, akoby si robila raz krok vpred a potom zasa dva vzad. Vidím, ako sa snažíš byť statočná. Vidím tvoju odvahu, lásku, odhodlanie a nádej.

Vidím odvážnu ženu, ktorá bude chrániť svoje dieťa celou svojou bytosťou. Vidím, že sa z teba stáva tá najúžasnejšia a najobetavejšia mama.

Ver mi, že tvoje dieťa nebude iné ako ostatné deti. To, čo ťa brzdí, je tvoja predstava o tom, aké dieťa si si vysnívala.

Ale ver mi, takto je to v poriadku!

Môžeš sa cítiť nahnevaná, zranená, smutná, vinná a zmätená. Ja som sa tak tiež cítila. Ako na horskej dráhe. Mala som pocit, že sa to nikdy neskončí. Ale už čoskoro to prekonáš, vystúpiš a vydáš sa na novú cestu.

A bude to ÚŽASNÉ.

Bude to oveľa lepšie, ako si si predstavovala. Lepšie ako si dúfala. Keď svoje dieťa uvidíš prvýkrát, s úľavou si povzdychneš: „Prečo som sa tak veľmi trápila?“ Budeš cítiť lásku a odhodlanie. Budeš sa s úžasom dívať na ten nový život, ktorého si spolutvorcom a budeš unesená z toho, čo ti do života prináša ten jeden malý chromozóm „navyše“.

Zhlboka sa nadýchni, pozri sa na tie mandľové očká a roztomilý malý noštek… Vychutnaj si tú chvíľu… Zameraj sa na to, čo je tu a teraz. Tieto chvíle sú také vzácne.

Stále mám obavy a vidím, že aj ty, ale prosím, počúvaj pozorne. Nikdy nepochybuj o schopnostiach svojho dieťaťa. Naučí ťa totiž viac, ako si myslíš.

Ukáže ti silu a odvahu. Odhodlanosť a čistú radosť. Budeš hrdá na to, že je to práve tvoje dieťa.

Táto cesta je hrboľatá, ale občas zas aj hladká. Je to výlet na celý život.  Buď preto silná, vydrž a choď stále vpred. Nezabudni, dať do toho všetko, pretože si odvážna a smelá.

Dokážeš to a ja to viem.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *