Moje dieťa má Downov syndróm, čo teraz?

By Veronika Plesníková
0

Túto otázku som vložila do Googla, keď som sa dozvedela o diagnóze nášho syna. A viete čo vyhľadal?

Nič.

Preto si myslím, že nastal čas, aby táto otázka dostala dobrú odpoveď. Takže keď sa chcete opýtať: „Moje dieťa má Downov syndróm, čo teraz? Tu je moja odpoveď.

Vaše dieťa má Downov syndróm. Dovoľte mi v prvom rade povedať vám, že sa váš život nekončí.

Zďaleka nie. V skutočnosti, akonáhle šok trochu vyprchá a slzy sa minú, začnete vidieť svetlo na konci tunela. Niektorým z nás to trvá dlhšie ako iným, pretože naše krásne deti majú niekedy zdravotné problémy, ktoré môžu spočiatku vyzerať dosť desivo.

Stretnete tie najúžasnejšie mamičky a celé rodiny.

Nie ste sami. Stanú sa vašou komunitou. A vy sa budete čudovať, čo ste bez nich kedy robili. Na každom kroku budú fandiť vám a vášmu dieťatku.

Prestanete plakať, sľubujem. Raz to prejde. Je v poriadku cítiť všetky pocity. Potom budete postupovať jeden krok za druhým.

Áno, toto ste si neplánovali, ale nezabúdajte, že aj tie najlepšie veci v živote prichádzajú nečakane. A toto je jedna z nich.

Nehanbite sa za svoje pocity a myšlienky, ktoré vám napadli, keď ste sa dozvedeli o nečakanej diagnóze. Všetci máme veci, za ktoré sa hanbíme.

Váš život bude taký, aký si ho urobíte. A môže byť úžasný.

Vaše dieťatko vám ukáže, čo dokáže. Na míľniky si pravdepodobne počkáte o niečo dlhšie, ale o úsmevy nebude núdza. Vaše dieťatko nebude sedieť ako päť peňazí, bude sa usmievať, bude sa smiať, bude nadšené a bude sa rado učiť.

Práve ste vyhrali genetickú lotériu. Viem, že to tak teraz necítite. Chápem. Ale je to naozaj tak. Vaše dieťa bude naplno prejavovať svoje emócie, bude chodiť, smiať sa, objímať vás, bude veselé a bude na vás hrdé.

Tak čo teraz? Teraz sa začína váš nový život. Nikdy už nebudete tými istými osobami ako doteraz. Ale to nevadí, budete totiž lepšou verziou seba samých. Vaše dieťa vás bude prekvapovať. Bude na vás pyšné. Naučí vás viac, ako ste si kedy mysleli, že budete vedieť. Bude vaším učiteľom a vy jeho žiakmi.

https://www.cedarsstory.com/baby-syndrome-now/

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *