Cítiť sa užitočný…

By Veronika Plesníková
0

V tomto som dobrý. Toto mi ide.

Mala krásnych dvadsať rokov a život pred sebou. S manželom sa cítili ako najšťastnejšia dvojica na svete. Ivan sa narodil v nedeľu. Na druhý deň jej v nemocnici dosť nešetrným spôsobom oznámili, že syn je postihnutý. Prognózy, ktoré mu predpovedali, boli strašné. V okamihu sa jej zrútil svet a v hlave sa vyrojili stovky otázok. V tejto situáciou je opustil manžel. Zostala s Ivim sama.

Dnes už dospelý Ivan patrí k najúspešnejším ľuďom s Downovým syndrómom na Slovensku. Ako jeden z mála má prácu. Je masérom. Klientov obveseľuje vtipmi a dáva im kus zo seba.

Jeho štart do života sprevádzala vojtovka, rehabilitácie, ale najmä viera jeho mamy v jeho schopnosti. Downov syndróm, žiaľ nebol jediná inakosť s ktorou sa narodil. Čoskoro sa ukázalo, že má degeneratívne zmeny na sietnici a vrodenú krátkozrakosť. Teraz má mínus dvadsaťdva dioptrií a postupne prichádza o zrak.

Ivan skončil stredné odborné učilište internátne, odbor ošetrovateľ. Chodil na prax, ale po nej si stálu prácu nenašiel. Nudil sa, fyzicky i duševne chradol. Jeho mama sa práve vtedy opäť znovu vydala a snažila sa otehotnieť. Lenže ani táto epizóda nemala šťastný koniec. Gravidita sa predčasne skončila. K tomu dostala v práci nečakanú výpoveď. Ona aj Ivi zostali bez práce. Ivan si v Banskej Bystrici na zdravotníckej škole urobil masérsky kurz. V skupine vynikal a majster ho po ukončení kurzu nazval čerešničkou na torte. Získali príspevok na začatie podnikania. Stavili na moderné prístroje, kvalitné oleje i na rôzne terapie. Stala sa synovou pracovnou asistentkou. Napriek snahe sa ich spoločný biznis spočiatku ani zďaleka nerozbiehal tak, ako by si želali. Prešli fázou sklamania a depresií, ale naučili sa byť vďační.

Dnes je situácia takáto. V malom, útulnom regeneračnom centre, ktoré mama so synom spolu vybudovali, je príjemne. Každú chvíľu prichádza na masáž nový klient. Raz ich je viac, inokedy menej. Iviho majú radi. Hovoria o ňom, že spod jeho rúk vyžaruje iná energia ako je tomu u iných masérov. Aj keď ho po náročnom dni bolia ruky, nesťažuje sa. Svoju prácu miluje.

Ivi najradšej oddychuje pri pive a dobrej muzike, má rád šport, miluje Linkin Park a je fanúšikom futbalu. Mamu bez výnimky rešpektuje a na lístky na koncerty či na zápasy si musí zarobiť sám. Podľa jeho mamy je to pre neho najlepšia motivácia.

Vie prejavovať city a je šikovný. Vysáva, vyberá riad z umývačky, stará sa o psa. No jeho najväčším víťazstvom je, že sa cíti užitočný.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *