Plávanie je môj život

By Veronika Plesníková
0

V TOMTO SOM DOBRÁ. TOTO MI IDE.

Nebyť vážneho zásahu osudu, život tejto sympatickej rodinky z malej obce Gočovo v gemerskom regióne by zrejme vyzeral celkom inak. V niečom by bol možno bohatší a bezstarostnejší, ale na druhej strane by Kračunovci o veľa radostí a emotívnych chvíľ prišli. Vanda, ich dcéra s Downovým syndrómom má izbu plnú pohárov a medailí, ktoré vybojovala na plaveckých pretekoch doma aj v zahraničí.

Spočiatku nič nenasvedčovalo tomu, že by Vanda nemala prísť na svet ako bežné dieťa. Tehotenstvo bolo v poriadku, krvné testy v norme. Až po pôrode, ktorý prebehol predčasne, si lekári všimli, že niečo nie je v poriadku. Testy napokon potvrdili Downov syndróm. Samozrejme, prišlo aj na porovnávanie, ako sa Vanda vyvíja oproti bežným deťom, a na otázky prečo. Ako však išiel čas, všetko bolo možné. Päťkrát denne cvičili Vojtovu metódu a odmalička Vandu čo najviac integrovali. Škôlku aj základnú školu absolvovala medzi bežnými deťmi. Učivo doma stíhali dobiehať. Až na druhom stupni využívala pomoc asistentky.

Keďže sa obávali toho, aby sa Vanda nezaguľatila, začali v roku 2012 hľadať nejaký vhodný šport. V lete pravidelne chodili na kúpaliská. Základy vedela, neutopila by sa. So súťažným plávaním to však nemalo veľa spoločné.

V roku 2016 absolvovala Vanda prvé plavecké preteky pre plavcov s Downovým syndrómom v Trenčíne. Bol z toho grandiózny debut. Vanda vyhrala svoju kategóriu, preto sa rozhodli že plávanie začnú trénovať intenzívne. O rok nato na Majstrovstvách Slovenska v plávaní mládeže s Downovým syndrómom v Trenčíne 2017 získala už štyri zlaté medaily. Ďalší úspech zaznamenala tiež v Trenčíne, keď v marci 2018 na Majstrovstvách Slovenska v plávaní Špeciálnych olympiád Slovensko zvíťazila na 200 m prsia a 100 m voľným spôsobom. Okrem toho sa zúčastnila podujatí Špeciálnych olympiád Slovensko (Národne letné špeciálne olympijské hry v Šamoríne 2017, Majstrovstvá Slovenska Špeciálnych olympiád Slovensko v zjazdovom a bežeckom lyžovaní v Ždiari 2018), kde získala ďalšie pekné umiestnenia.

Pracovala však hlavne na tom, aby sa jej splnil sen a mohla sa zúčastniť Svetových letných špeciálnych olympijských hier v Abu Dhabí. Nomináciu na olympiádu jej potvrdili v máji 2018 a odvtedy sa začala tvrdá príprava. Cez prázdniny naplávala vyše 100 km. Od septembra začala trénovať dvojfázovo, čo sa odrazilo na jej časoch na olympiáde v Abu Dhabí v marci 2019. Štartovala v štyroch disciplínach: 100 m prsia 1. miesto, 200 m prsia 1. miesto,100 m voľným spôsobom diskvalifikácia z prvého miesta a štafeta 4×50 m 7. miesto. Takže dnes je Vanda dvojnásobná olympijská víťazka.

V súčasnosti sa tvrdo pripravuje na dlhú sezónu, ktorá vyvrcholí Špeciálnymi olympijskými hrami v Berlíne 2023. Už toto leto naplávala neuveriteľných 155 km. Trénovala na rožňavskom kúpalisku, dva tréningové kempy absolvovala na Margite-Ilone a na koniec aj na otvorenej vode na Liptovskej Mare. Jej letná príprava finišovala na podujatí MARA SWIM.  

Vanda preplávala Liptovskú Maru, čo je  3,55 km. Skončila na 64. mieste zo 110 štartujúcich v čase 1:37:26 hod.

Vandin príbeh je aj pekným príkladom inklúzie. Vanda naučila bežné decká, ako sa správať k ľuďom so znevýhodneným intelektom a ju to zas výkonnostne i psychicky nakoplo, lebo ju prijali medzi seba.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *