Podnikateľ Simon

By Veronika Plesníková
0

Na bielom stole v malej kuchynke Simona Vanderlooa sú vedrá a fľaše. Zatiaľ čo on zohrieva veľkú nádobu s kokosovým olejom v mikrovlnnej rúre, jeho staršia sestra Caroline Short starostlivo odmeriava zmes esenciálnych olejov.

Súrodenci, ktorí pochádzajú z New Westminsteru v B.C., každý utorok vyrábajú ručne vyrábané mydlo. Robia to od prvých dní pandémie.

„Mydlo sme začali vyrábať počas COVID, keď sme mali so Simonom trochu voľného času navyše. Naučili sme sa ho spolu vyrábať a rýchlo sme zistili, že Simon je v tom naozaj dobrý,“ hovorí Caroline.

Simon má 28 rokov a má Downov syndróm. Verí vo svoj potenciál a často premýšľal, aké by to bolo začať podnikať. „Keď som zistil, že výroba mydla je pre nás oboch dobrou činnosťou, pomyslel som si: Prečo by sme s tým neskúsili niečo urobiť?“ hovorí. Tak vznikla spoločnosť s názvom Simon’s Soapbox. Nielenže začali vyrábať mydla vo väčšom množstve, ale navrhli aj vlastné obaly a zabezpečili si webovú stránku pre elektronický obchod.

Súrodenci predávajú svoje výrobky online a na komunitných  farmárskych a remeselných trhoch. A to má tiež svoj význam. Caroline hovorí, že keď sa zákazníci rozprávajú s jej bratom, ktorý je známy tým, že dokáže odľahčiť náladu jemným žartom alebo vtipom, vidí, „ako začínajú rozmýšľať inak, pretože ich predpoklady sa začínajú meniť“. Cieľom malej výrobne mydla je meniť vnímanie ľudí a demonštrovať prínos ľudí so zdravotným znevýhodnením. Obaja súrodenci dúfajú, že podnik bude rásť, aby mohli zamestnať ďalších ľudí, ktorí potrebujú zmysluplné zamestnanie.

Hoci Simon niekedy bojuje s rečou, jeho nadšenie pre svoju spoločnosť sa nedá poprieť. Obzvlášť sa mu páči, že teraz vyrábajú päť rôznych druhov telových mydiel a jedno mydlo špeciálne vyrobené na čistenie kuchyne.

Simon a Caroline nielen spolupracujú na výrobe mydla, ale aj na propagácii výhod zmysluplného zamestnania ľudí so zdravotným znevýhodnením. Caroline hovorí, že podnikanie pomohlo jej bratovi získať malý príjem a nový zmysel života. Verí tiež, že pomáhajú rozprúdiť diskusiu o výhodách zamestnávania ľudí so zdravotným znevýhodnením.

Podľa Kanadskej spoločnosti Downovho syndrómu má viac ako 50 % ľudí s týmto ochorením problém nájsť si prácu napriek tomu, že majú zručnosti, ktoré mnohí zamestnávatelia hľadajú. Organizácia tvrdí, že ľudia s Downovým syndrómom sú v rámci pracovnej sily často nesprávne považovaní za menej schopných a menejcenných, inklúzia je v konečnom dôsledku prospešná pre všetkých.

https://www.ctvnews.ca/canada/inclusion-benefits-everyone-b-c-company-sparking-meaningful-conversations-about-down-syndrome-by-selling-soap-1.6157923

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *