V minulosti sa problematika zjednodušovala na to, že vďaka intelektuálnemu znevýhodneniu sú akýmisi „večnými deťmi“, preto sa jej nevenovala primeraná pozornosť. V skutočnosti sú sexuálne potreby s Downovým syndrómom porovnateľné s bežnou populáciou, preto je potrebné s nimi primeraným spôsobom aj hovoriť.
Deti s Downovým syndrómom prechádzajú rovnakými fyzickými a hormonálnymi zmenami spojenými s pubertou ako ostatné deti v ich veku. Môže sa však stať, že zaostanú vo vývoji sociálnej zrelosti, emočnej sebakontroly, sociálnej komunikácie, abstraktného myslenia a schopností riešiť problémy.
Emočné zmeny charakteristické pre dospievanie sú prítomné aj u dospievajúcich s Downovým syndrómom. U každého adolescenta sa postupne rozvíja aj povedomie o sexualite. Tínedžeri a mladí dospelí s Downovým syndrómom často prejavujú záujem o randenie, manželstvo a rodičovstvo. Dá sa očakávať, že ich puberta bude rovnaká ako u bežných tínedžerov, vrátane zmien nálady.
Aby bolo vzdelávanie efektívne, musí byť individualizované a zrozumiteľné so zameraním nielen na fyzické reprodukčné aspekty, ale so silným akcentom zameraným na rozhodovanie, kultúrne normy, vzájomné vzťahy a sociálne zručnosti. Je dôležité, aby ľudia s Downovým syndrómom porozumeli svojmu telu, emóciám, správaniu a vzťahom v rámci svojho sociálneho a kultúrneho prostredia. Informácie o pohlavnom styku, ako aj o iných prejavoch sexuality dospelých, vrátane rodičovstva, by mali byť vecné, realistické a mali by zdôrazňovať význam osobnej zodpovednosti a noriem komunity pre správanie dospelých.