Matka dcéry s Downovým syndrómom napísala list lekárovi, ktorý jej odporúčal interrupciu

By Veronika Plesníková
0

Po tom, čo jej gynekológ odporučil ukončiť tehotenstvo, pretože jej nenarodenému dieťaťu diagnostikovali Downov syndróm, sa Courtney Baker rozhodla, že si dieťa nechá. Viac ako rok po narodení dcérky napísala lekárovi emotívny list.

Bolo to v roku 2016, keď sa Courtney Williams Baker mala stať po tretíkrát matkou. Dúfala, že všetko prebehne rovnako hladko ako jej prvé dve tehotenstvá.

Veci sa však nedejú podľa plánu. Keď sa dozvedela, že jej nenarodené dieťa má Downov syndróm, miešali sa v nej úzkosť, strach, smútok aj depresia, preto vyhľadala pomoc odborníka na predpôrodnú starostlivosť.

Namiesto povzbudivej rady, ktorú od lekára očakávala, jej opakovane odporúčal, aby išla na potrat. Ona však odmietla poslúchnuť rady odborníka a rozhodla sa dieťa si nechať. Dievčatko dostalo meno Emersyn Faith.

Viac ako rok po narodení malej Emersyn poslala jej mama pôrodníkovi-gynekológovi emotívny odkaz.

Vážený pán doktor,

nedávno mi jedna priateľka rozprávala, že keď jej prenatálny špecialista videl jej dieťa počas sonografického vyšetrenia, poznamenal: „Je dokonalý.“ Keď sa jej narodil syn s Downovým syndrómom, navštívila toho istého lekára. Pozrel sa na jej chlapčeka a povedal: „Vravel som vám to. Je dokonalý.“

Jej príbeh ma absolútne dojal. Hoci som bola za skúsenosť svojej kamarátky veľmi vďačná, naplnila ma obrovským smútkom kvôli tomu, čo som zažila ja. Priala by som si, aby ste boli tým lekárom.

Prišla som k vám v najťažšom období svojho života. Bola som vystrašená, plná úzkosti a úplne zúfalá. Ešte som nepoznala pravdu o svojom dieťati, a tú som od vás zúfalo potrebovala počuť. Namiesto podpory a povzbudenia ste mi však navrhli, aby som svoje tehotenstvo ukončila. Povedala som vám, aké meno sme jej dali a vy ste sa nás opäť spýtali, či chápeme, aká nízka bude kvalita nášho života s dieťaťom s Downovým syndrómom. Navrhli ste, aby sme prehodnotili naše rozhodnutie pokračovať v tehotenstve.

Od tej prvej návštevy sme sa stretnutí s vami báli. Najťažšie obdobie v mojom živote sa stalo takmer neznesiteľným, pretože ste mi nikdy nepovedali pravdu. Moje dieťa je dokonalé.

Nie som nahnevaná. Nie som zatrpknutá. Som naozaj len smutná. Som smutná z toho, že vás drobné bijúce srdiečka, ktoré vidíte každý deň, nenapĺňajú večným úžasom. Som smutná z toho, že tie detaily a zázrak tých sladkých malých prstov, pľúc, očí a uší vás nezastavili. Som smutná z toho, že ste sa veľmi mýlili, keď ste tvrdili, že dieťa s Downovým syndrómom zníži kvalitu nášho života. A som smutná z toho, že to isté ste možno nejakej mamičke povedali aj dnes. Ale hlavne ma mrzí, že nikdy nebudete mať tú česť spoznať moju dcéru Emersyn.

Pretože, ako vidíte, Emersyn nielenže zvýšila kvalitu nášho života, ale získala si srdcia tisícov ľudí. Dala nám zmysel života a radosť takú obrovskú, že to neviem vyjadriť. Dala nám viac úsmevov, viac smiechu a sladších bozkov, než sme kedy poznali. Otvorila nám oči pre skutočnú krásu a čistú lásku.

Preto sa modlím, aby žiadna iná mamička nemusela prežiť to, čo ja. Modlím sa, aby ste aj vy videli skutočnú krásu a čistú lásku pri každom prejave života na každom ultrazvuku.

A modlím sa, aby ste, keď uvidíte ďalšie dieťa s Downovým syndrómom s láskou uložené v matkinom lone, pozreli na tú mamičku a videli mňa, ako jej hovorím pravdu: „Vaše dieťa je dokonalé.“

List zverejnený na Facebooku mal tisíce zdieľaní a rozpúta lavínu osobných spovedí.

https://news.amomama.com/284081-mom-daughter-down-syndrome-writes-letter.html

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *