Nicolò a Paola, sen o samostatnosti a spoločnom živote

By Veronika Plesníková
0

Títo dvaja mladí ľudia spolu vyrastali a teraz pracujú na tom, aby mali vlastný domov. Video CoorDown otvára tému práva ľudí so zdravotným znevýhodnením na sexualitu.

Nicolò a Paola, 25 a 22 rokov, sa poznajú odjakživa a už sedem rokov tvoria pár. Podľa ich slov sa spoznali počas aktivít združenia Associazione Genitori e Persone con Sindrome di Down (AGPD Milano) a dva roky navštevovali aj tú istú strednú školu. Sú si veľmi blízki a žijú v Brianze, desať minút jazdy autom od seba. Väčšinu času trávia spolu, a to nielen počas pracovných dní, ale aj vo voľnom čase. V sobotu popoludní napríklad navštevujú divadelný kurz združenia Antisopore. V lete trávia spolu s rodinami aspoň týždeň pri mori. Vďaka projektu združenia Corimbo Onlus, ktoré sa zaoberá ľuďmi zdravotným znevýhodnením a cestami k samostatnosti, a Dopo di Noi absolvujú pracovnú prípravu na farme Cascina Bagaggera, sociálnej farme v parku Montevecchia (Lecco).

Stretávajú sa každý deň na farme a cez víkendy pomáhajú na farme pri príprave obedov pre hostí. Cieľom projektu je pomôcť im vybudovať si úplnú samostatnosť. Cieľom je, aby v najbližších rokoch mali na farme vlastný byt. Autonómia sa získava každým dňom. Každý utorok Paola cestuje sama vlakom a verejnou dopravou do sídla AGPD v Miláne, pretože naďalej navštevuje združenie. Po skončení práce na farme sa Nicolò popoludní učí v bare v neďalekej dedine. Pretože bude aj barmanom na farme.

„Neviem, čo je to láska, ale viem, ako milovať,“ hovorí. „Chcel by som pre Paolu a pre seba dom pri mori.“ A Paola dodáva: „V budúcnosti chcem byť s Nicom spolu, chcem sa vydať. Momentálne je to trochu boj, pretože vždy je niekto s nami, nie sme dosť sami.“

Mať milostný vzťah a naplno prežívať svoju sexualitu je právo každého človeka, ale pre ľudí s intelektovým znevýhodnením je to stále tabu. To je posolstvo nového videoklipu, ktorý natočila spoločnosť CoorDown pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu, ktorý sa oslavuje v pondelok 21. marca. Vo videu, ktoré trvá niečo vyše minúty, zaznieva coververzia piesne „Just The Two Of Us“ od Grovera Washingtona Jr. a Billa Withersa. Je to soundtrack k príbehu chlapca a dievčaťa s Downovým syndrómom, ktorí sa snažia žiť svoj príbeh lásky, ale od prvého bozku na sebe neustále cítia oči svojich rodín.

V posledných desaťročiach sa podarilo prelomiť mnohé stereotypy týkajúce sa sveta zdravotného postihnutia, ale otázka sexuality stále vyvoláva rozpaky a odpor. Zmena, ktorú je potrebné riešiť, je kultúrna a ako vysvetľuje CoorDown, koordinácia 60 združení pôsobiacich na území Talianska, „zahŕňa predovšetkým rodinných príslušníkov a prevádzkovateľov, potom inštitúcie a spoločnosť“.

Ľudia s Downovým syndrómom sú často považovaní za „večné deti“ a ako takí sú chránení alebo držaní mimo všetkého, čo súvisí s dospelosťou, vrátane sexuality. Ale treba pochopiť, že majú rovnaké potreby ako všetci ostatní a rovnaké právo žiť nezávislý sexuálny a milostný život a dostávať dostupné informácie.

Video na stránke: https://justthetwoofus.org/it/

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *