7-ročný Avniš s Downovým syndrómom zdolal nadmorskú výšku 5 500 metrov

By Veronika Plesníková
0

Máme tu unikátny rekord: 7-ročný chlapec s Downovým syndrómom zdolal 5 500 m vysoký vrchol Himalájí.

Možno si spomínate na Avniša, ktorého si adoptoval slobodný otecko Aditya Tiwari.

Náročný výstup sa uskutočnil v Himalájach v Nepále v oblasti Kala Patthar, ktorá sa nachádza vo výške 5550 metrov. Aditya si myslí, že jeho syn je prvým a najmladším dieťaťom so špeciálnymi potrebami na svete, ktorému sa podaril tento výkon.

Horolezecká príprava na výstup trvala takmer rok. Avnišov otec Aditya Tiwari hovorí: „Výstup na Himaláje sme začali 14. apríla z Lukly v Nepále. Na túto expedíciu som svojho syna posledný rok špeciálne školil horolezeckým výcvikom v Lehu, Ladakhu a Kašmíre.

Pri výstupe ich sprevádzal šerpa a z vrcholu videli aj najvyšší štít sveta Mount Everest. Denná teplota bola mínus 10 stupňov Celzia.

Chcete o ich príbehu vedieť viac?

Keď Avnišovi rodičia zistili, že má Downov syndróm, odložili ho detského domova. Vtedy sa 27-ročný softvérový inžinier Aditya Tiwari rozhodol stať sa jeho otcom.

Ale nebolo to jednoduché. Bola to absolútna revolta proti vtedajšiemu spoločenskému úzusu v Indii. Muž – slobodný, mladý a dieťa so znevýhodnením. To znamenalo prekonať veľa prekážok.

Aditya sa s Avnišom prvýkrát stretol v septembri 2014, keď navštívil sirotinec. Všetky deti si našli svojich nových rodičov, len malé asi polročné bábätko s Downovým syndrómom nikto nechcel. A vtedy mu napadlo, že ak dieťatko nikto nechce, tak to jednoducho urobí on.

Adopciu označuje Aditya za boj so systémom. Vtedajšie zákony boli proti nemu. „Nemal som nárok na adopciu žiadneho dieťaťa v Indii, pretože minimálny vek potrebný na osvojenie dieťaťa jedným rodičom v tom čase bol 30 rokov a ja som mal 27,“ vysvetlil Tiwari.

Začal preto písať e-maily všetkým kompetentným, dokonca aj predsedovi vlády a žiadal ich, aby považovali jeho prípad za výnimočný. Spočiatku bezvýsledne. Presvedčiť úrady, aby sa vôbec jeho prípadom začali zaoberať, mu trvalo asi 5 mesiacov.

Nasledovalo ďalšie kolo. Musel čeliť otázkam, prečo si chce adoptovať dieťa, prečo nemá vlastné a neustálemu zdôrazňovaniu, že o dieťa sa vie adekvátne postarať len žena. Stále sa ho pýtali, prečo si vybral práve Avniša. Nikto ho nechcel adoptovať, pretože bol dieťaťom so špeciálnymi potrebami. A to bol presne dôvod, prečo ho chcel prijať. Aj rodina ho odrádzala.

V januári 2016 sa stal konečne Avnišovým otcom. Avniš mal vtedy 22 mesiacov. Ešte v júli 2016 sa oženil, takže Avniš má dnes kompletnú rodinu.

Odvtedy Aditya navštívil 22 štátov a 50 miest, aby na workshopoch a konferenciách hovoril o adopcii, Downovom syndróme a iných, s tým súvisiacich otázkach.

8. marca 2020 v deň Medzinárodného dňa žien ocenila spoločnosť Bengaluru WEmpower neuveriteľnú cestu Adityu a ocenila ho titulom „Najlepšia mama na svete“.

Dnes má Avniš 7 rokov. Chodí do materskej školy, zbožňuje zvieratá a rád hrá na hudobné nástroje. A ako sa ukazuje, zdoláva limity.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *