Láska, priateľstvo, sex: hovorme o tom teraz

By Veronika Plesníková
0

Takýto názov niesol takmer dvojročný projekt talianskej L’Associazione Italiana Persone Down. Projekt zastrešilo a financovalo Ministerstvo práce a sociálnej politiky.

Iniciatíva je veľmi motivačná aj pre Slovensko, keďže je dosiaľ tabuizovanou témou. Tvárime sa, že tento problém neexistuje, resp. s ľuďmi s Downovým syndrómom sa o tejto téme hovorí len doma za zatvorenými dverami a záleží len na otvorenosti a ochote rodičov, ako túto tému svojim deťom komunikujú. Samotní ľudia s Downovým syndrómom nemajú možnosť tieto chúlostivé informácie zdieľať s rovesníkmi, otvorene sa pýtať a otvorene o probléme komunikovať. A ďalšou vecou je prax – nedostatok príležitostí zoznamovať sa, zoznámiť sa a rozvíjať partnerské vzťahy (tam, kde je to možné).

Taliansky projekt sa zameral presne na tieto okruhy. Projekt bol určený nielen ľuďom s Downovým syndrómom, ale aj ich rodičom. Do projektu sa zapojilo 180 ľudí s Downovým syndrómom.

Projekt zahŕňal:

– sériu stretnutí na túto tému pre tínedžerov /dospelých/páry

– stretnutia s rodinami zamerané na zvyšovanie povedomia/školenia

– vypracovanie materiálov a usmernení k tejto téme a k správnemu využívaniu sociálnych sietí v súvisiacich aspektoch

– účasť niektorých dospelých na dovolenke na konci kurzu

Projekt uzavrelo premietanie dokufilmu „Come una vera coppia“ (Ako ozajstný pár) režiséra Christiana Angeliho, v sobotu 30. októbra 2021 v Ríme. Sála pre viac ako 200 ľudí bola kompletne obsadená.

„Toto bude naše spoločné dobrodružstvo, budeme skutočný pár,“ hovorí Stefania svojmu priateľovi Pierpaolovi v jednej zo scén filmu, ktorý rozpráva príbehy a ukazuje gestá lásky, ale aj úvahy a diskusie, ktoré sa zrodili počas dvoch týždňov prázdnin, ktorých protagonistami bolo šesť párov s Downovým syndrómom.

Celý film si môžete pozrieť tu:

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *