Majster silového trojboja

By Veronika Plesníková
0

Keď sa Austrálčan Dan McGauley pred 31 rokmi narodil s Downovým syndrómom, jeho rodičom povedali, že „nikdy nič nedosiahne“, že „nikdy nebude hodnotným prínosom pre spoločnosť“.

Dnes je šampiónom v silovom trojboji. Je už trojnásobným zlatým medailistom v silovom trojboji Commonwealthu a úradujúcim majstrom sveta vo svojej hmotnostnej kategórii. Dan teraz dúfa, že tento rok v Austrálii pridá do svojej zbierky ďalšiu zlatú medailu Commonwealthu.

Vo svojom živote prekonal ťažké prekážky. Dan sa narodil so srdcovou chybou a operáciu srdca podstúpil, keď mal len štyri mesiace a druhú, keď mal dva roky. Je tiež autista a nepočuje na ľavé ucho. Bol na invalidnom vozíku a podstúpil 40 operácií uší.

Pred 10 rokmi ho priviedli do posilňovne, aby získal kondičku a schudol behom na bežiacom páse. On sa však okamžite zamiloval do činiek a začal s poweliftingom.

„Tréner sa ponúkol, že ho bude trénovať a Dan si to absolútne obľúbil. Páči sa mu pravidelné opakovanie. Všetky signály a povely sú rovnaké. Hovorí, že posilňovňa je jeho bezpečný priestor. Jeho reč je zlá, ale ak sa s ním rozprávate o powerliftingu, bude hovoriť ako ktokoľvek iný,“ hovorí jeho mama.

Niektorí ľudia označujú za tvár silového trojboja. Má nasledovníkov z celého sveta.

Postupne získaval zlaté medaily v kategórii Špeciálnych olympiád a na posledných troch hrách Commonwealthu získal titul majstra sveta v silovom trojboji vo váhovej kategórii do 59 kg.

Dan pri výške 1,5 metra a hmotnosti 56 kg v súčasnosti vytlačí z drepu 120 kg, na lavičke 90 kg a v mŕtvom ťahu dvíha 117,5 kg.

Danova vášeň pre silový trojboj dokonca inšpirovala jeho mamu, aby začala súťažiť v tomto športe. Judith získala zlaté medaily vo svojej vekovej kategórii aj na posledných Hrách Commonwealthu v Kanade a Južnej Afrike.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *