Mení pohľad na zdravotné znevýhodnenie

By Veronika Plesníková
0

Ellie Goldsteinová, ktorá sa objavila na májovej obálke britského Vogue a stala sa inšpiráciou pre novú bábiku Barbie, nie je so svojou výškou iba 1,5 metra a so svojim zdravotným znevýhodnením úplne bežnou supermodelkou.

Vo svojich 21 rokoch Ellie Goldsteinová dosiahla kariéru modelky, o ktorej väčšina môže len snívať: obsadila titulnú stranu májového (2023) vydania britského Vogue, hviezdila v nedávnej kozmetickej kampani Gucci a objavila sa vo videoklipe Adidas.

Ellie, britská modelka s Downovým syndrómom, očividne zaujala svet.

„Rada sa vidím na billboardoch, ale najviac ma nadchlo, keď som sa videla na obálke Vogue. Bol to môj sen byť na obálke Vogue a teraz som!“ hovorí Ellie.

Mladšia z dvoch dcér v židovskej rodine z Ilfordu v Essexe, Ellie, sa už v detstve zaujímala o líčenie a módu. V 15 rokoch podpísala zmluvu s medzinárodnou modelingovou agentúrou Zebedee inclusive, ktoré zastupuje ľudí so zdravotným znevýhodnením, ale aj viditeľne odlišných, nebinárnych a trans modelov. Spoločnosť Zebedee, ktorú v roku 2017 založili Laura Winson a Zoe Proctor, sa „zaviazala zmeniť spôsob, akým sú zdravotné znevýhodnenie, viditeľná odlišnosť a rodová identita prezentované v móde a médiách“.

Ellie, ktorá je prelomovým talentom, figuruje na stránke agentúry, kde sú uvedené príklady jej práce vrátane obálok časopisov Glamour, Elle, Mission Mag a Euphoria Mag. Má tiež 994 000 sledovateľov na Instagrame, kde zverejňuje zaujímavosti zo svojich fotení.

Jej temperament a spontánnosť sa prejavujú v módnych kampaniach, reklamách, televízii a na móle.

Ellie, ktorá má dlhé tmavohnedé vlasy a zelené oči a meria len 1,50 m, nie je konvenčná modelka – ale neprekáža to jej, ani jej priaznivcom.

„Elliina cesta je o to pozoruhodnejšia, že má Downov syndróm, a napriek historicky zúženému pohľadu na krásu v tomto odvetví Ellie prekonáva bariéry a mení tvár módy, aby bola inkluzívnejšia. Jej úspech je dôkazom toho, že svet módy je pripravený a dychtivý prijať rozmanitosť, a Ellie je veľmi hrdá na to, že môže byť súčasťou tejto pozitívnej zmeny.

Keď Ellie necestuje v sprievode mamy Yvonne do miest, ako sú Miláno, Švédsko a Nemecko, na modelingové vystúpenia, je študentkou vysokej školy, ktorá sa zameriava na štúdium drámy a divadelného umenia. Okrem toho rada tancuje hip-hop a svoje pohyby často predvádza vo videách, ktoré zverejňuje na sociálnych sieťach. Rada sa líči na fotenie a rada nosí nádherné oblečenie, najmä trblietavé. Keď je však doma, nosí šaty alebo si oblieka pohodlné džínsy. Miluje ružovú, fialovú a bordovú farbu.

Ellie dúfa, že ďalšia etapa jej modelingovej kariéry ju zavedie do New Yorku, kde chce pokračovať v búraní bariér nielen pre seba, ale aj pre ostatných. Je pre ňu dôležité byť tvárou inklúzie a rozmanitosti a otvárať dvere iným ľuďom s odlišnosťami alebo znevýhodneniami.

Už teraz to robí tým, že je influencerkou a aj vzorom pre mladšie dievčatá s Downovým syndrómom. Pomohla napríklad uviesť na trh prvú Barbie s Downovým syndrómom od spoločnosti Mattel, ktorá je súčasťou línie Barbie Fashionistas zdôrazňujúcej rozmanitosť.

„Je ako ja, je krásna a milujem ju do špiku kostí… Je to očarujúca, nádherná, pekná zlatučká. A je dokonalá ako ja a ja som dokonalá ako ona, “ hovorí Ellie vo videu, v ktorom bábiku predstavuje.

Počas vystúpenia Ellie a jej matky v britskej rannej šou obe ženy poznamenali, aké by bolo úžasné, keby takáto bábika existovala, keď bola Ellie dievčaťom. „Všetko je to o zviditeľnení a začlenení. Keď Ellie vyrastala, nič také neexistovalo,“ povedala jej matka.

Ellie v septembri vyjde aj kniha s názvom „Proti všetkým“. Píše v nej o tom, že keď sa narodila, lekári varovali jej rodičov, že nebude môcť chodiť ani hovoriť. Povedali im, aby od svojej dcéry veľa neočakávali a predpovedali, že z nej pravdepodobne nič nebude. Ellie nespočetnekrát dokázala, že lekári sa mýlili, pretože ide od výzvy k výzve. S podporou svojej rodiny vždy verila, že z nej vyrastie to, čím chce byť.

„Môj odkaz pre všetkých je, aby boli sami sebou, nikdy sa nevzdávali svojich nádejí a snov a boli šťastní,“ hovorí.

https://www.timesofisrael.com/how-a-21-year-old-uk-model-with-down-syndrome-became-a-global-face-for-inclusivity/

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *