„Na slovách záleží…“

By Veronika Plesníková
0

Austrálska bloggerka, mama Wadea s Downovým syndrómom, Leticia Keighley napísala článok, ktorý obehol celý svet. Venovala sa v ňom honbe za dokonalými bábätkami.

„Nepotrebujeme lepšie deti, potrebujeme lepších dospelých. Dospelých, ktorí odložia predsudky a stereotypy a pozrú sa na fakty zo všetkých strán, skôr než sa rozhodnú, či si svoje dieťa napriek diagnóze nechajú. Dospelých, ktorí si kladú otázku, ako môžu zlepšiť svet pre deti, a nie ako môžu produkovať dokonalejšie deti pre svoj svet. Dospelých, ktorí vidia, že Downov syndróm nie je choroba alebo rozsudok smrti, a že každé dieťa môže čeliť výzvam napriek počtu chromozómov, ktoré má. Dospelých, ktorí chápu, že odlišnosťou sa dá oveľa viac získať ako stratiť.

„Dnes večer, keď som ukladala Wadea do postele, pobozkala som ho na čelo a myslela som na to nespočetné množstvo spôsobov, ktorými ma dnes potešil. Spôsob, akým sa mu rozžiarilo doslova celé telo, keď mu otec priniesol obrovský hrací hrad a on sa tak ponáhľal dovnútra, aby sa s ním zahral. Spôsob, akým vyliezol na stoličku a „prečítal“ mi príbeh so všetkou vervou a gestikuláciou, ale bez skutočných slov! Spôsob, akým si podmanil celú reštauráciu, ako každý týždeň, keď ideme von na obed. Spôsob, akým mi tlačí ucho k hlave, keď mu spievam, aby cítil vibrácie. Spôsob, akým hrá na bicie ako odhodlaný chlap.

Sľúbila som mu, že každému, kto ma bude chcieť počúvať, budem hovoriť o tom, akú má hodnotu a o jeho mieste na tomto svete v nádeji, že jedného dňa to už bude všetkým úplne jasné.“

Leticia Keighley

Zdroj:

Veronika Plesníková

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *