Je to úsvit novej generácie. Toto je svet, v ktorom žijeme – ide o začlenenie a prijatie. Pred rokmi to bolo také odlišné. Muži mali moc, od žien sa očakávalo, že zostanú doma, medzi pohlaviami bola jasná a zreteľná hranica.
V súčasnosti je to inak. Nikto nie je slabším článkom. Od ľudí so zdravotným znevýhodnením sa už neočakáva, že zostanú doma a budú sa v kúte vyrovnávať s tým, čo im je súdené. Každý môže dostať šancu presadiť sa. Teraz berieme do úvahy jeho schopnosti a dôležité je, že tie sa ešte zdokonaľujú prostredníctvom skúseností.
V mestečku Arras na severe Francúzska sa stala úradníčkou mestskej rady vôbec prvá dáma s Downovým syndrómom, ktorá využíva svoje znevýhodnenie na zmenu sŕdc a myslenia ľudí. To, čo práve robí, prináša nový pohľad na ľudí s intelektovým znevýhodnením.
V roku 2020 sa Laloux stala členkou mestskej rady v Arrase. Stalo sa tak za úradovania starostu Frédérica Leturquea. Získala si rešpekt za to, kým je a čo robí, a nie kvôli znevýhodneniu, ktoré má. Má túžbu vyčariť úsmev na tvári každého a usilovne sa snaží presadzovať inklúziu ľudí s intelektovým znevýhodnením do každodenného života spoločnosti.
„Inklúzia nie je niečo, o čom len premýšľame, nie je to veľkorysý čin. Je to naša povinnosť,“ povedal starosta Leturque v rozhovore pre Christian Science Monitor. „Eléonore pomohla celému mestu pokročiť v tom, ako vnímame zdravotné znevýhodnenie.“
Nie je prekvapením, že vďaka svojmu optimistickému pohľadu a veselému prístupu sa stala obľúbenou osobnosťou v meste i jeho okolí. V skutočnosti urobila taký dojem, že absolvovala množstvo televíznych a iných verejných vystúpení. Stála po boku viacerých uznávaných národných politikov a členov vlády. Dôležité je však tiež poznamenať, že jej vymenovanie nie je v žiadnom prípade ťahom, ako získať podporu citlivých voličov. Urobila toho veľmi veľa a zaslúži si všetky úspechy vďaka inovatívnym zmenám, ktoré uskutočnila v občianskom živote.
Laloux vedie plnohodnotný život. Okrem toho, že je hrdá na to, kým je, si udržala prácu na čiastočný úväzok v nemocnici, má nabitý program dobrovoľníckymi aktivitami a zastáva funkciu v správnej rade organizácie Down Up. To je nezisková organizácia, ktorú založil jej otec ako podporu komunity ľudí s Downovým syndrómom. Do organizácie sú zapojené aj ich rodiny.
Éléonore rozvíja viacero aktivít, ktorými sa jej podarilo modifikovať viaceré každodenné aktivity v meste. Jej cieľom bolo poskytnúť podporu všetkým ľuďom so zdravotným znevýhodnením, otvoriť dvere nielen ľuďom s Downovým syndrómom, ale aj ostatným.
Slávne centrum mesta Arras, radnica a zvonica sú pamiatkou UNESCO. Pre tých, pre ktorých je výstup na vrchol pomerne náročný, sa Éléonore podarilo vytvoriť aj virtuálnu prehliadku. Dole sa nachádzajú svetelné tabule, ktoré poskytujú aj slovné pokyny pre ľudí so sluchovým a zrakovým znevýhodnením. Éléonore naplánovala na budúce leto aj „incluthon“. Ide o podujatie, ktoré má inšpirovať ľudí so zdravotným znevýhodnením a komunity, ktoré ich obklopujú, k inklúzii cez šport a kultúru.
V prvom rade sa môže pochváliť otvorením mesta Arras holandskej metóde občianskej spoločnosti s názvom „Nudge“. Ide o usporiadanie, ktoré sa snaží naviesť komunitu k tomu, aby sa k ostatným správala s úctou a láskavosťou.
Éléonore je aktivistka najmä pre ľudí s Downovým syndrómom ako je ona. Má aj svoju nadáciu „Priatelia Eléonore“, na ktorú sa ľudia môžu obrátiť o pomoc, a aj vďaka svojmu verejnému životu je neochvejnou obrankyňou proti tým, ktorí majú obmedzené alebo malé pochopenie pre schopnosti ľudí so znevýhodnením.
S Éléonore je svet oveľa lepším miestom na život napriek všetkému, čo nás teraz trápi. Ona je tým lúčom svetla, ktorý všetkým pripomína, že v tomto chaotickom svete, ktorý nazývame domovom, stále existuje nádej.