Sofia Sanchez

By Veronika Plesníková
0

Príbeh, ktorý sa nikdy nezunuje. Jej rodičia sa jej po narodení vzdali, lebo mala Downov syndróm. Po rokoch je z nej slávna herečka a úspešná hovorkyňa ostatných ľudí s Downovým syndrómom.

Sofia Sanchez.

Sofia Sanchez mala ťažký štart do života. Narodila sa na Ukrajine s Downovým syndrómom a rodičia ju pri narodení opustili. Prvých 14 mesiacov svojho života strávila v sirotinci na Ukrajine. Bola zanedbaná, nikto sa s ňou nikdy nehral, nepoznala skutočný kúpeľ… Fotografia rozkošného bábätka sa však dostala k jednému páru v Spojených štátoch a onedlho našla milujúcu rodinu.

Pred rokmi si Jennifer a Hector Sanchezovci prezerali webovú stránku Reece’s Rainbow. Táto organizácia propaguje a hľadá rodiny pre medzinárodné adopcie sirôt s Downovým syndrómom a aj inými zdravotnými znevýhodneniami. Keď manželia narazili na fotografiu malej Sofie, zastavili sa.

Rodičia už mali troch chlapcov, z toho jedného s Downovým syndrómom. Chceli rozšíriť svoju rodinu a napadlo im, že by mohli využiť svoje skúsenosti s výchovou jedného dieťaťa so zdravotným znevýhodnením a pomôcť ďalšiemu.

„Opustili ju hneď po narodení,“ hovorí jej mama. „Cítili sme, že keď už sme sa vydali na cestu výchovy dieťaťa s Downovým syndrómom, prečo si neadoptovať ďalšie dieťa a poskytnúť Sofii milujúci domov a zároveň dať Joaquinovi súrodenca ako je on?“

„Toto bola fotografia, ktorá nám jedného decembrového dňa padla do oka,“ zdieľala Jennifer na Instagrame. „Fotografia, ktorá to všetko podnietila. Fotografia, ktorá zasiala semienko. Semienko, ktoré rástlo a nakoniec rozkvitlo do adopcie Sofie a jej pridania do našej zmesi aktívnych chlapcov, aby doplnila našu rodinu.“

Sofia spoznala svoju novú rodinu v roku 2010. Odvtedy sú spolu.

Ako matka dvoch detí so zdravotným znevýhodnením začala Jennifer využívať svoje platformy sociálnych médií na zvyšovanie povedomia a zdieľanie svojich skúseností. Onedlho sa začali ozývať aj jej deti. Najmä Sofia sa stala silnou advokátkou a dokonca sa začala objavovať v reklamách ako modelka.

V roku 2016 sa Sofia dočkala toho, čo mnohí považujú za jej veľký zlom, keď sa video, ktoré zverejnila jej mama, stalo virálnym. Jennifer sa v ňom svojej dcéry pýtala, či je Downov syndróm desivý.

„Nie, nie je to desivé. Je to také vzrušujúce!“ povedala v klipe.

„Potom som si povedala, že je možno načase, aby ľudia počuli moje deti, nie mňa. Kto by mohol lepšie upozorniť na túto problematiku, ak nie niekto, kto má Downov syndróm?“

„Sofiina radosť je nákazlivá… Myslím si, že okrem toho, že je rozkošná a pre ostatných je len „slniečkom“, je hlasom ľudí s Downovým syndrómom,“ dodala. „Ukazuje svetu, že je sebavedomá, šťastná, schopná a že sa naozaj netreba báť, keď ide o Downov syndróm.“

Sofia dnes rozptýlila mnohé stigmy spojené s Downovým syndrómom a stala sa rozpoznateľnou tvárou osvety a zmeny. Okrem účinkovania v mnohých národných reklamných kampaniach a reklamách si zahrala v bývalom seriáli Switched At Birth a vo filme For Paloma z roku 2022.

Od konca roka 2022 ju Sofiini fanúšikovia môžu vidieť po boku Huntera Schafera, Violy Davis, Petra Dinklagea a Rachel Zegler v prequeli Hunger Games, The Ballad of Songbirds and Snake.

Keď k tomu pripočítame fakt, že Sofia bola inšpiráciou pre dve vydané knihy vydavateľstva Scholastic, You Are Enough a You Are Loved, môžeme s istotou povedať, že toto dievčatko berie svet útokom.

„Ak by Sofia nepokračovala v zdieľaní svojho posolstva, ľudia sa budú stále báť nedokonalosti, zdravotného znevýhodnenia a Downovho syndrómu,“ hovorí. „Mám pocit, že jej poslaním je osloviť ľudí a zmeniť svet.“

Sofia za svoj krátky život prešla takú dlhú cestu a dokázala mnohým ľuďom, že sa mýlia, ale nie je jedinou osobou, ktorá pracuje proti predpojatým predstavám a stereotypom.

Jej príbeh je pre nás všetkých pevnou pripomienkou, aby sme nikdy nesúdili knihu podľa obalu a nezabúdali, že vždy je lepšie sa vzdelávať, keď si nie sme istí nejakou situáciou.

Život nám rozdal rôzne karty. Ale ako Sofia dokazuje, niekedy sú to práve títo ľudia, ktorí prekonávajú a inšpirujú najviac. Silná rodina a podporný systém, aký má Sofia, môžu byť veľmi dôležité a všetkým nám pripomínajú, že na konci dňa je najdôležitejšia láska.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *