Žena s Downovým syndrómom prekvapivo otehotnela a nič nešlo podľa plánu

By Veronika Plesníková
0

Počas svojej cesty za materstvom stratila priateľov a syna musela vychovávať bez otca.

Myslíte si, že ľudia s Downovým syndrómom môžu vychovávať deti? Ak áno, nechá ich spoločnosť žiť podľa ich predstáv? Aj žena v dnešnom príbehu sa stretla s odsudzovaním a negatívnymi názormi ľudí, keď otehotnela. Ľudia v jej okolí neschvaľovali, že porodí dieťa, pretože má Downov syndróm.

Dvadsaťpäť dní po dovŕšení 18 rokov sa Patti White narodilo dievčatko s Downovým syndrómom, Lisa. Keď bolo jej dievčatko v inkubátore, lekári jej prišli povedať, aké ťažké bude pre ňu vychovávať dcéru. Navrhli jej, aby sa vzdala svojho dieťaťa a odovzdala ho do výchovy štátu.

Mladá matka počula, čo hovorili, ale potichu nesúhlasila. Patti nebola pripravená vzdať sa svojej dcéry, aj keď vedela, že vychovávať dieťa s Downovým syndrómom nebude ľahké. „Rozhodla som sa, že sa svojho dieťaťa nikdy nevzdám.“

Po rozhodnutí, že sa Lisy nevzdá, sa snažila svoju dcéru vychovávať a poskytnúť jej všetko, čo potrebovala. Zaobchádzala s ňou ako s ostatnými deťmi a investovala do jej výchovy a vzdelávania ako všetci rodičia.

Keď Lisa dovŕšila 16 rokov, vyjadrila túžbu odsťahovať sa. Patti a jej manžel Norm rešpektovali jej želanie a umožnili jej, aby sa po svojich 18. narodeninách odsťahovala. Z malého dievčaťa vyrástla inteligentná, samostatná žena, ktorá okrem niekoľkých náročnejších domácich prác zvládala všetko sama.

Ľudia okolo Lisy jej pomáhali žiť samostatne. Patti bola presvedčená, že potrebuje podporu svojho okolia, pretože potrebovala ľudí, ktorí ju naučili robiť základné úkony, napríklad jazdiť autobusom. Mala aj učiteľa umenia, ktorý zdokonaľoval jej tvorivé schopnosti a pomohol jej stať sa umelkyňou.

Od detstva Lisa videla, že jej mama miluje bábätká. Keď rodila doma brata, bola to práve Lisa, ktorá stála pri nej upokojovala ju. „Bola som jej vzorom, takže samozrejme chcela mať deti.“

Lisa odmietla trvalý antikoncepčný implantát, pretože ako oznámila, chcela mať deti. V tom čase by žiadny lekár nešiel proti želaniu 17-ročného dievčaťa, takže akceptovali jej rozhodnutie a nechali ju žiť bez antikoncepčného implantátu.

Počas 11 rokov samostatného života vo svojom byte Lisa získala sebadôveru, cítila sa dobre a nikdy sa nehanbila za svoj Downov syndróm. Pracovala v miestnom obchode Goodwill. Keď mala 29 rokov, stretla v práci 24-ročného muža s Downovým syndrómom a začali spolu chodiť, často sa navštevovali, čo jej rodičom robili starosti. Znepokojená matka prediskutovala svoje obavy so znalým priateľom, ktorý ju ubezpečil, že muži s Downovým syndrómom sú neplodní. Aj iní ľudia jej hovorili, aby si nerobila starosti, pretože si boli istí, že Lisa neotehotnie.

Veci nabrali iný spád, keď Lisa nečakane oznámila, že sa rozhodla, že bude mať dieťa. „Ahoj mami, chcela som ti len oznámiť, že budeš babičkou!“

Hoci bola Patti po zistení, že Lisa je tehotná, v šoku, obávala sa, že jej dcéra môže prísť o dieťa prísť, pretože ju úrady nebudú považovať za schopnú o dieťa sa postarať.

Po rizikovom tehotenstve Lisa porodila syna Nicolasa štyri týždne pred plánovaným termínom. V nemocničnej izbe bol prítomný aj jeho otec, ale čoskoro Nicolasa a jeho matku opustil.

Keď mal Nicolas päť rokov, jeho otec zomrel a Lisa sa prepadla depresii, musela podstúpiť operáciu srdca, a tak sa Patti a Norm museli o Nicolasa postarať. Patti cítila, že Lisin život sa dramaticky po narodení dieťaťa s Downovým syndrómom zmenil, a že potrebuje pomoc pri jeho výchove. Prestala preto chodiť do práce a čas venovala dcére a vnukovi. Výrazne sa zmenil aj Lisin spoločenský život, pretože rodičia jej kamarátok nechceli, aby sa ich dcéry s Downovým syndrómom stretávali s Lisou, pretože sa obávali, že bude ich vzorom.

V roku 2016 poskytol 20-ročný Nicolas rozhovor, v ktorom hovoril o svojej matke. Povedal, že ju miluje, pretože ho naučila robiť veľa vecí.

„Mám dve mamy. Moja mama Lisa je mojou najväčšou oporou v živote. Dala mi život, dala mi lásku, porodila ma a perfektne sa o mňa starala a stále je úžasná a krásna.“

Napriek tomu, čo hovorili ostatní ľudia, Patti podporila želanie svojej dcéry a pomohla jej stať sa matkou. Zároveň sa starala o Nicolasa ako o svojho syna a ocenila Lisu za to, že je úžasná matka.

Čo by ste urobili vy, keby ste boli na mieste Whiteovej? Podporili by ste Lisu aj s vedomím, aké ťažké by pre ňu bolo vychovávať dieťa?

Dnes má pani Lisa 56, jej syn Nic 26 rokov.

https://anaeve.com/mom-with-down-syndrome-loses-friends-to-pregnancy-then-is-forced-to-raise-baby-without-dad/

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *