Čo robia rodiny s deťmi s Downovým syndrómom vo svojom voľnom čase?

By Veronika Plesníková
0

Otázka znela jasne: Aké sú vaše obľúbené spoločné voľnočasové aktivity?

A odpovede sú tu:

Naše aktivity sú hlavne prechádzky v prírode, hry s loptou, v lete bazén a keď sme doma, tak kreslíme, čítame a tancujeme.

Tatiana

Keď bolo teplo, radi sme nasadli na bicykle a bicyklovali sa po dedine. Mojkanie. Spievame. Každodenne vychádzky po dedine (za každého počasia). Radi pozeráme rozprávky.

Barbora

Cestovanie, výlety po Slovensku, les, divadielka, kino, čítanie, kávičkovanie, k tomu džúsik, koláčik či zmrzlinka. Čistý pôžitkár.

Diana

My presne to isté. Pohodička musí byť vždy a všade, ale doma sa venuje hudbe, hre na husle, klavíri, bubnoch, trubke… Tak po svojom, ale baví ho to veľmi. Zapne si ľudovečky a už je z neho muzikant, jeden z Kollárovcov.

Jana

Byť spolu!  Či už na plavárni, v kine, na bicykli, v prírode, na skalách, v jaskyniach, na zmrzke, pri knižke, pri omaľovánke, pri učení, pri strašení dovolenkárov pieskovými kosatkami a krokodílmi, pri mojkaní, pri tancovaní, pri spievaní, pri varení, pri spoločenských hrách, s kamošmi, pri spoznávaní našej krásnej planéty, alebo len tak na kofolke. Len nech sme spolu a je nám najlepšie na svete!

Monika

Tanec, spev – to milujeme cela rodina. Zábava musí byť.

Ivana

Naša Lucka je šťastná, keď sa zídeme celá rodina pokope – to je naj. A z jej obľúbených činností: tanec, plávanie, hipoterapia, skákanie na trampolíne a tiež si vie vychutnať chvíľku na zmrzlinke.

Monika

Trampolína, plávanie, šmýkanie a tanec. Hlavne napodobňovanie a ukazovačky. A keď je odmenená potleskom, ide ako na baterky. A zabudla som: momentálne je z nej „staviteľ“ – len stavať, stavať a stavať – pyramídy.

Lenka

Prechádzky, tanec, kreslenie, trampolína, najnovšie Lucka miluje autá a vozenie na bicykli.

Andrea

Momentálne sú našou obľúbenou aktivitou kolky a hranie na gitare (bez strún). Samko „hrá“, ja spievam a dcéra do toho kričí, že ju bolia uši a Samko ide puknúť od smiechu.

Ivana

Šmýkačky, naháňanie zvieratiek po dvore, prechádzky, pesničky a v poslednom čase už aj napodobňuje klipy.

Ingrid

Čítanie knihy.

Viera

Hlavne všetko spolu, mamka a tatík, výlety, prechádzky, tanec, kamaráti, piknik, film, čítanie. Je toho veľa….

Monika

Náš Dárko má rád každodenné vychádzky za každého počasia, tancovanie pri pesničkách, hlavne keď idú pesničky od Mira Jaroša alebo Edo Drewo. Pri tých dvoch ani nedýcha. Mojkanie – to je naše. Detské ihriská a na nich musia byť hojdačky. Strašne rád sa hojdá. Hladkanie psíkov to musí byť.

Simona

Naša obľúbená spoločná aktivita je objavovať kvalitnú kuchyňu, kde sa po náročných hodinách napr. u lekára, alebo súťaži zložíme a vyhladovaní si dáme chutný obed alebo obedoolovrant.

Eňa

Naša obľúbená aktivita od skorej jari do neskorej jesene je chodiť do sestrami na strelnicu, tam je vždy zábava a psíky… Po dedine visím na každom plote a naháňam zvieratká, ale najviac ma baví zametať všade, kade chodím

Eva

Tanec, spev, hádzanie loptou a mojkanie. Najviac však miluje prechádzky a šmýkačky vonku. To je aj jedno z mála slov ktoré použije. A pá.

Lenka

U nás je to pexeso, všetky možné preliezky, pomáhanie v záhradke. Vivienka rada pomáha s vysávaním. Ale zo všetkého najradšej podáva ingrediencie pri varení a pečení.

Ivana

U nás momentálne najobľúbenejšou Damiho aktivitou je provokovanie a zapáranie do sestričky.

Aneta

Rozmýšľam, že čo také je naše spoločné… A vychádza mi z toho všetkého,  keď je spokojnosť v rovnováhe, že keď sa Lucka sama vyberie do mesta za krúžkami a telefonujeme si aktuálne informácie, ako napríklad: „Mami, už som vystúpila z autobusu. Mami, dnes budeme na divadelnom iba do 17:00. Mami, už som v budove a kráčam hore schodami na flautu. Mami už sme skončili. O koľkej mi ide autobus? To mám ešte čas. Idem do Martinusu pozrieť, či tam bude kniha čo potrebujem. Mami, už kráčam na zastávku. A oco už je doma? Hej? A čo robí? Pozdravuj ho. Už som na zastávke a ozaj mami, príde ti na telefón sms, lebo nemali tú knihu anglitčinu, tak som si ju objednala. Mami, už sedím v autobuse.

Jana

Romi miluje hudbu – najmä ľudovú, momentálne nacvičuje na flaute asi 15 piesní, najmä od Kollárovcov. Jeho tajným snom je mať akordeón. Rád hrá bedminton, pomáha trénovať malé deti. Rád kreslí, tancuje. A rád pomáha, či už deťom v škole alebo starým rodičom v záhrade či s upratovaním. A do školy by chcel chodiť aj cez prázdniny.

Martina

Všetko, kde sme v prírode a pohyb – bicykel, plávanie, gymnastika a najnovšie tanec.

Silvia

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *