Hijó, heta na koníčku… 2022

By Pavol Štugel
0

pobyt na ranči Monty v Štôle 1. – 3. 9. 2022

Pre rodiny z východného Slovenska sme pripravili rodinný pobyt na ranči Monty v Štôle aj vďaka podpore Nadácie VSE. Jeho hlavnou náplňou boli hlavne kone a hipoterapie pre deti.

Po príchode do chladnejšieho podtatranského počasia a po ubytovaní, nás čakal prvý spoločný obed. Hneď poobede sme sa roztrúsili po záhrade Monty Rancha a zoznámili sa so všetkými zvieratkami, ktoré si tu spoločne nažívajú. Najväčším lákadlom pre deti však boli koníky. Deti sa nevedeli dočkať, kedy sa budú môcť na koníkoch nielen voziť, ale sa spolu s pani chovateľkou o ne aj postarať a ustajniť ich. Čas sme samozrejme trávili aj rozprávaním sa, hraním sa na preliezkach a kŕmením zajačikov. Všetci dobre vieme, že na pobytoch ten čas plynie trochu rýchlejšie, aj tentokrát sa to dialo veeeeľmi rýchlo.

Po večeri sme sa všetci tešili na zoznamku spojenú s diskotékou. Zábava ako sa patrí. Naša novopečená animátorka bola síce trochu zaskočená z toľkých úžasných a čarovných detí, ale nakoniec sa uvoľnila a nevzdala to.  Rodičia pomohli večer roztočiť do správnych otáčok. Diskotéka sa nám vydarila. Na konci práve tí najmenší nechceli ísť spinkať, veď fotky hovoria za všetko, môžete sa presvedčiť sami.

Pobyt bol plný športových a pohybových aktivít, preto sme tentokrát rannú rozcvičku vypustili. Navyše ranné počasie na rozcvičku vonku bolo už len pre odvážlivcov. Raňajky sme všetci stihli, napapali sme sa a vybrali na spoločnú túru vhodnú aj pre tých najmenších. Medvede sme našťastie nestretli, spoločnú turistiku sme zvládli a cestou späť sme sa hladní ponáhľali rovno na obed. Poobede sme mali čas oddychu, spali dokonca aj niektorí rodičia.

Potom opäť nasledoval čas s koníkmi. Deti by s nimi trávili čas najradšej od rána do večera. Samozrejme si ich užili aj deti, ktoré po náročnej turistike dlho spinkali.

Okrem tréningu hrubej motoriky – jazdou na koni a turistikou v nádhernej prírode si deti trénovali aj jemnú motoriku v dielničkách na tému jeseň z nazbieraných darov prírody. Mali sme dostatok tvorivého materiálu, ktoré sme nazbierali počas turistiky. Tu sa hlavne zapájali dievčatá, ktoré tvorili, kreslili, lepili, strihali. Počas turistiky sme nazbierali aj huby a spoločne ich krájali a sušili.

Po večeri nás čakala opekačka a vďaka výdatnej pomoci oteckov a mamičiek, ktorí boli ochotní pomáhať nám to išlo parádne rýchlo. Tí najvytrvalejší udržiavali oheň až do 0:30 🙂

Posledný deň po raňajkách sme sa dohodli, že teda pôjdeme spoločne na Štrbské Pleso, keď sme si objednávali to počasie. Nápad vyšťaviť tie naše deti sa nám zdal byť výborný. Čo sa nám nakoniec aj potvrdilo.

Projektom sme chceli zabezpečiť posilnenie imunity, motorických zručností, posilnenie svalovej hmoty, čo je pre deti s Downovým syndrómom pri svalovej hypotónii dôležité, ako aj rozvíjanie športových aktivít. Práve preto sme absolvovali 1 menšiu túru v okolí a ďaľšiu okolo Štrbského Plesa. Deťom sa v prírode veľmi páčilo, kedže sme mali objednané aj počasie.

Mnohé deti sedeli na koni prvý krát, vyskúšali si hipoterapiu a mohli zažiť blízkosť koní. Naopak aj poskytovatelia služieb pobytu na ranči mali možnosť zblížiť sa s deťmi s Downovým syndrómom. Tiež to bola ich prvá takáto skúsenosť, ktorá ich určitým smerom obohatila. Mnohých účastníkov nadchla hipoterapia a láska samotných zvierat. Určite túto psychohygienu vyhľadajú aj po vlastnej línii. Rodičia a deti sa tešili zo spoločne prežitého času, nadviazali sa nové priateľstvá, ktoré určite zotrvajú a rodiny sa v budúcnosti opäť stretnú.

Počas pobytu Matejko s maminkou darovali predškolákom svoje pracovné zošity Učíme sa s Matejkom, aby aj takto pomáhali budúcim školákom, za toto im veľmi ďakujeme.

Podarilo sa nám zabezpečiť sponzorsky dar od Herbert Sirupy domáce sirupy s príchuťami, ktoré sme mali možnosť ochutnávať počas celého pobytu. Ďakujeme

Zároveň dúfame, že deti budú motivovaní, aby v hipoterapii pokračovali ďalej, prípadne sa venovali aj športovému jazdeniu na koni. V jazdení na koni môžu byť ľudia s DS úspešní, čo dokumentujú aj medailové umiestnenie väčších z rôznych súťaží.

Ďakujem všetkým , ktorí priložili ruku k dielu a urobili deťom radosť.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *