Prinášame vám pele-mele informácií. Zdrojom sú naše mamičky, ktoré s deťmi systematicky pracujú a radi vám poradia, čo sa im osvedčilo. Hračky a pomôcky sa dajú kúpiť, ale mnohé sú vyrobené doma z bežných materiálov a predmetov. Posilňujeme hrubú a jemnú motoriku, kognitívne schopnosti a reč dieťatka.
My sme od mala používali hraciu deku s hrazdičkou, aby sa načahovala za hračkami rúčkami. V postieľke som tiež natiahla šnúrku a na ňu povešala hračky, aby len nečinne nekukala do plafónu, ale aby ju hračky motivovali dvíhať rúčky hore. Neskôr som používala rôzne hudobné a zvukové hračky. Dobré sú kocky či rôzne poháriky na stavanie veže. Vyrobili sme si aj doma ručne urobené hračky, napr. do papierového obalu z vreckoviek som nastrihala rôzne druhy látok, stúh, špagátikov, ktoré rada vyťahovala. Ako obmena sa to dá nalepiť na kartón na rozpoznávanie rôznych druhov materiálov. Potom sme do plastovej nádobky od čaju vyrezali dva otvory jeden okrúhly a druhý úzky obdĺžnikový. Tam vkladala pompóny a žetóny. Dá sa použiť aj plastová fľaša s menším hrdlom a vkladať paličky na hrdlo alebo z nanukov či slamky… Momentálne používame rôzne druhy vkladačiek, puzzle, knihy, veľmi využívame detské kuchynské náradie, hrnce, ovocie, zeleninu, pečivo…. Super je zelenina alebo ovocie na suchý zips, ktoré sa dá krájať. Na jemnú motoriku sme používali rôzne chrumky, burizóny, zeleninu, čím sme trénovali pinzetový úchop.
Od narodenia sme používali kontrastné knižky, kartičky, leporelá. Niektoré boli šuchotavé s chvostíkmi a zrkadielkami… mali sme aj kontrastné pásikavé ponožky, ktoré mali v sebe rolničky a tiež šuchotali a motivovali k zdvíhaniu nožičiek.
… a tiež plastelína, pastelky, trhanie papiera, štetce, prstové farby… Neodmysliteľnou hrou je stavanie bunkra, naháňanie po schodoch, schovávačky a hádzanie kameňov do vody. Najlepšie so súrodencom…
Pri kúpe hračiek je dobré obrátiť sa na rôzne druhy bazárov. Či už Montessori, Modrý koník, Bazoš… Tiež je dobré, ak chcú rodičia drahšiu hračku, niekde si ju vyskúšať, požičať, lebo často sú tie investície zbytočné a dieťa to vôbec neosloví. A tiež je fajn poobzerať sa doma a využiť domáci kopec materiál. Napríklad lievik obrátený naopak slúži na vkladanie slamiek. Haluškár v hrnci na vkladanie guličiek. Kovové misky nahradia bubny. Všetky desiatovníky, čo máme doma, sú naplnené hračkami, a keď niečo Miňo chce, pýta si to otvoriť, čiže aj týmto ho podporujeme v komunikácii. No a lepiaci suchý zips, to je u nás využité v každom veku. Keď bol malý, lepili sme ním obľúbené hračky na skriňu a naťahoval sa za nimi a ťahal ich, keď ležal na brušku. Keď už sedel, tak sme tak trénovali chrbátik, tým že sme lepili hračky vyššie a musel sa vyťahovať na špičky. A teraz nimi lepíme rôzne knižky plne aktivít.
Všetko na hryzenie, fúkanie… posilňovanie svalov na tvári
Silikónové hračky, hryzadlá, cumlíky…
Medzi vychytávky patrí vibračné pero Sensi na stimuláciu pusinky a jazyka. Dá sa použiť aj na orofaciálnu stimuláciu.
Užitočné linky:
U nás od malička fúkal Romi do malej fúkacej harmoniky, ktorú miloval (výborné a nezničiteľné sú značky Hohner z hudobnín). Postupne prešiel na flautu. Toto fúkanie mu určite pomáha rozprávať zrozumiteľnejšie. No občas to chce pevné nervy.
Všetko na vkladanie a vhadzovanie. Trénujeme aj pinzetový úchop a neskôr aj farby.
Pinzetový úchop
Všetko na skladanie. Tip: vyrobte si vlastné rodinné puzzle.
Priraďujeme… farby, zvieratká, predmety…. hľadáme súvislosti…
Pyramídy
Všetko na testovanie povrchov a materiálu. Senzomotorický chodníček.
Všetko na navliekanie
U nás pri navliekaní používame zvieratká. Obyčajné veľké korálky ho veľmi nebavia, takto to hrou spájame aj s rozprávkou o farme a tiež opakujeme zvuky zvierat.
Všetko na posilňovanie prstov
Všetko, čo vydáva zvuky
Edukačné kartičky
Užitočné linky:
Trénujeme tvary
Knihy, knižky, knižôčky
Manipulačné knihy
Lepíme nálepky… posilňujeme jemnú motoriku.
Priraďujeme, hľadáme, rozvíjame logické myslenie…
Magnetické hračky. Perfektné trénovanie jemnej motoriky.
Schody
Zostava schodov a šikminy, vyrobené doma, pomáha hrubej motorike, štvornožkovaniu, posilneniu bruška a chrbátika.
Hojdačka Wingbo pomáha najmä na s rovnováhou, posilňovaním celotelového svalstva.
Sedátko Bumbo super ako príprava na sedenie. Vďaka svojmu ergonomickému tvaru umožňuje dieťaťu sedieť vo vzpriamenej polohe.
Autíčka a odrážadlá
Piklerov trojuholník
Piklerovej trojuholník je pomôcka na šplhanie založená na teórii pediatričky Emmy Piklerovej, ktorá vyzdvihuje dôležitosť samostatného objavovania pohybových možností, čo je v súlade s Montessori princípom o dôležitosti motoriky vo vývoji dieťaťa.