Chcete vedieť, čo je to LÁSKA?

By Veronika Plesníková
0

SÉRIA FOTOGRAFIÍ UKAZUJE, ČO ZNAMENÁ LÁSKA PRE DOSPELÝCH S DOWNOVÝM SYNDRÓMOM

Hoci každý, kto sa odlišuje od konvenčného alebo majoritného chápania toho, čo je láska, môže čeliť diskriminácii, v poslednej dobe sa vo všeobecnosti sa zvýšilo uznanie, pochopenie, povedomie a mediálne zobrazenie lásky naprieč rôznorodým spektrom, ako je neurodiverzita či rodová identita. Hoci sa objavila téma rôznych aspektov a rovín sexuality, napriek tomu bola komunita s Downovým syndrómom z tejto diskusie zväčša vylúčená.

Kanadská spoločnosť Downovho syndrómu (CDSS) v rámci svojho úsilia o rozptýlenie mylných predstáv a nedostatočného pochopenia života ľudí s Downovým syndrómom spustila osvetovú iniciatívu, ktorá ukazuje rôzne podoby lásky, či už platonickej, romantickej, lásky medzi osobami rovnakého pohlavia medzi ľuďmi s Downovým syndrómom. Kanadská fotografka Hilary Gauld zo spoločnosti One For The Wall vytvorila sériu fotografií „Love Means…“.

Séria obsahuje deväť rôznych „príbehov lásky“ a vyznačuje sa nehou a úctou, ktoré sú príznačné pre to, že Gauld strávila osem rokov fotografovaním detí a dospelých s Downovým syndrómom. „Cieľom projektu je, aby tieto príbehy a vizuály inšpirovali, vzdelávali a vytvorili priestor pre väčšiu viditeľnosť skúseností dospelých s Downovým syndrómom, vrátane lásky,“ hovorí Gauld. „Sú to len niektoré príbehy a vizuály o tom, že láska, platonická aj romantická, môže existovať, ale nie je rovnaká pre všetkých – pretože žiadna komunita nie je monolit.“

Každú fotografiu sprevádzajú interpretácie toho, čo pre ľudí na fotografii láska znamená, ich vlastnými slovami.

„Každý potrebuje niekoho, koho by mohol mať rád a koho by mohol vrelo objať. Je to ten najlepší pocit na svete.“

Paige, 25 rokov;

„Lásku cítim ako spev v sprche.“

Beth, 41 rokov

„Láska pre mňa znamená rešpekt a úctu.“

Tatem, 30 rokov

Láska znamená niekoho, kto ti rozumie a miluje ťa takého, aký si. A je tu pre teba.“

Matt, 30 rokov

„Láska pre mňa znamená, že láska má rôzne podoby a že láska je láska.“

Krystal, 32 rokov

„Naše kampane sú vždy zamerané na šírenie povedomia o Downovom syndróme,“ povedala Laura LaChance, výkonná riaditeľka CDSS. „Pomáhajú tiež podporovať riešenia problémov, s ktorými sa jednotlivci s Downovým syndrómom stretávajú. Momentálne existuje obrovský nedostatok povedomia a pochopenia o kompletnom živote, ktorý ľudia s Downovým syndrómom žijú, a o škále emócií, ktoré prežívajú. Táto kampaň môže zmeniť pohľad verejnosti.“

„Prekvapuje ma, že je potrebné ukázať, že ľudia s Downovým syndrómom majú a chcú zažívať rovnaké spoločné vzťahy a lásku, aké ostatní považujú za samozrejmé,“ dodáva Margot Langis, ktorej dcéra Ren je jednou z osôb odfotografovaných pre kampaň. „Láska je ľudská potreba, a to pre všetkých.“

V kampani „Láska znamená…“ účinkujú:

Paige a Tyler

Paige 25 rokov, Tyler 23 rokov

Stav vzťahu: chodia spolu

Dĺžka vzťahu: 8 rokov

Paige a Tyler sa po prvom stretnutí na futbale dostali na tú istú strednú školu. Ako pár najradšej hrajú hokeja, golf a bozkávajú sa v jej izbe. Snívajú o tom, že sa vezmú a presťahujú sa do spoločného domu alebo bytu.

Jessica a Matt

Vek: Jessica 23, Matt 30

Stav vzťahu: najlepší priatelia

Jessica a Matt sa spoznali počas účinkovania v divadelnom súbore. Po tom, čo si spolu zahrali v niekoľkých scénach, tréner zoznámil Matta s Jessicou. Stali sa z nich rýchli a radi spolu chodia do kina a na večere.  Sú si navzájom najlepšími priateľmi a považujú sa za súrodencov.

Krystal a Tammy

Vek: Tammy 29, Krystal 32

Stav vzťahu: chodia spoli

Dĺžka vzťahu: 9 mesiacov

V júni 2019 sa zoznámili v Showtime Comedy and Entertainment, keď pomáhali spoločnému priateľovi na koncerte pri príležitosti vydania knihy. Krystal predvádzala hereckú/komediálnu scénku, zatiaľ čo Tammy spievala. Všimli si jedna druhú, ale nemali veľa príležitostí sa spoznať. O tri mesiace neskôr sa opäť stretli, najprv sa stali priateľkami, až kým Krystal nevyjadrila Tammy svoje city a nezačali spolu chodiť.

Ren

Vek: 27 rokov

Stav vzťahu: slobodná

Ren je single, nedávno sa rozišla so svojím partnerom po tom, čo zistili, že majú rozdielne životné ciele. Keď si nájde nového partnera, dúfa, že sa vydá, bude mať 5 detí a budú spolu bývať v byte. Teší sa aj na to, že bude mať vlastné auto a prácu.

Tatem & Michael

Vek: Tatem 30, Michael 32

Stav vzťahu: zasnúbení

Dĺžka vzťahu: 9 rokov

Po tom, čo boli v roku 2013 v jednom tíme na podujatí na získanie finančných prostriedkov Motionball, preskočila iskra. Tento zasnúbený pár sa teší, že si raz kúpia veľký dom, vezmú sa a budú mať spolu deti. Počas covidu im chýbalo pravidelné stretávanie sa, ale každodenné správy a videohovory im pomohli zostať blízko a zároveň v bezpečí. 

Kirk a Beth

Vek: Beth 41, Kirk 44

Stav vzťahu: chodia spolu

Dĺžka vzťahu: 12 rokov

Kirk a Beth sa zoznámili v rámci projektu WALES (Working Adults Learning Empowering Skills), kde si ako priatelia vychutnávali štvrtkové obedy v kaviarni William’s Café, až kým Beth pred 12 rokmi na Valentína nepožiadala Kirka o ruku. Teraz randia, radi skladajú puzzle, hrajpú spoločenské hry a chodia spolu na obedy. Jednou z ich najobľúbenejších spomienok je spoločný pomalý tanec na veľkom plese.

Greg a Brie

Vek: Greg 28, Brie 30

Stav vzťahu: zasnúbení

Dĺžka vzťahu: 5,5 roka

Po tom, čo sa Greg a Brie zoznámili v škole, kde spolu pracujú, sa ich vzťah rozvinul.  Dvojica, ktorá sa zasnúbila v septembri minulého roka, sa teší na svadbu a spoločné bývanie.  Veľmi radi pozerajú filmy, najmä komédie, a objímajú sa na gauči. Tešia sa, až sa skončí pandémia a budú sa môcť opäť stretávať so svojimi priateľmi, vždy v piatok.

Naomi

Vek: 23 rokov

Stav vzťahu: slobodná

Naomi ako slobodná žena rada trávi čas s priateľmi, pozerá filmy a venuje sa športom, ako je rytmická gymnastika, plávanie a zjazdové lyžovanie. Sníva o tom, že sa bude venovať móde alebo bude modelkou a celebritou. Naomi by sa rada zoznámila s niekým s Downovým syndrómom, kto nemá pehy, je vyšší ako jej brat (180 cm), oblieka sa modernejšie ako jej otec a je trochu bláznivý. Keď stretne partnera, teší sa, že sa vydá a pôjde s ním do Paríža.

Ryan

Vek: 21 rokov

Stav vzťahu: slobodný

Medzi Ryanove záľuby patrí tanec, DJ-ing a učenie sa nových vecí. Rád sa stretáva s rovesníkmi a vždy sa teší na víkendové výlety so svojou partiou. Ryan je zaľúbený do spolužiačky a má s ňou veľa krásnych spomienok, vrátane spoločnej návštevy špeciálnej olympiády a tanca. V budúcnosti by sa Ryan rád oženil.

https://www.appliedartsmag.com/blog/want-to-know-what-love-is-a18078/

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *