Chelsea Werner

By Veronika Plesníková
0

Zo série: V tomto som dobrá. Toto mi ide.

Američanka Chelsea Werner vzdoruje všetkým stereotypom o Downovom syndróme a búra predsudky. Najprv ako gymnastka a štvornásobná  olympijská víťazka, v súčasnosti aj ako modelka.

Chelsea sa narodila s Downovým syndrómom. Chodiť začala ako takmer 2-ročná a lekári predpokladali, že po celý život bude mať nízky svalový tonus. Napriek tejto predpovedi jej fyzický vývoj napredoval tak dobre, že predčila akékoľvek očakávania odborníkov.

Keď mala 8 rokov, začala skúšať rôzne športy. Vyskúšala futbal, baseball, plávanie a gymnastiku. Jediné, čo ju naozaj zaujalo, bola práve gymnastika. Začala trénovať. Ako 13-ročná už bola pripravená súťažiť, ale úspechy neprichádzali a ona sa umiestňovala na posledných miestach rebríčka. Ale bola vytrvalá a odhodlaná.  A to sa vyplatilo.

V roku 2012 (to mala 19 rokov) získala zlatú medailu na Amerických národných majstrovstvách Špeciálnych olympiád a tento úspech zopakovala aj v nasledujúcich troch rokoch.

V tom istom roku súťažila na Medzinárodnej olympiáde Špeciálnych olympiád v Londýne.  Zišli sa tu gymnastky z celého sveta. A Chelsea vyhrávala jednu zlatú medailu za druhou a získala aj celkové prvenstvo. Po prvýkrát reprezentovala USA. Spomína, aká bola hrdá, keď na stožiari stúpala americká vlajka a znela americká hymna.

Začiatkom roku 2016 oslovila Chelseu spoločnosť H&M pre kampaň novej športovej línie, ktorá zahŕňala aj športovcov so znevýhodnením a mala vyjsť v čase letných olympijských hier v Riu. Fotilo sa na Kube. V septembri 2016 už Chelsea predvádzala na Fashion Week-u v New Yorku.

„Bola som na vrchole gymnastickej kariéry už asi desať rokov. Stále si to užívam, ale nie je to celý môj život. Vďaka gymnastike som dostala niekoľko skvelých modelingových príležitostí a zistila som, že sa mi to naozaj páči!“

Chelsea prijíma tieto výzvy s veľkým nasadením. Podľa nej v spoločnosti stále existuje veľa skreslených názorov na ľudí so znevýhodnením a špeciálnymi potrebami. Preto je hrdá na to, že aj ona môže pomôcť meniť pohľad ľudí na túto problematiku. Prečo nevyužiť svoju popularitu a podporiť tak cestu k integrácii tým, ktorí si to zaslúžia.

„Milujem gymnastiku a všetko, čo mi priniesla! Štyrikrát som vyhrala Národné majstrovstvá USA Špeciálnych olympiád a som aj dvojnásobnou svetovou šampiónkou. Som rada, že som dostala príležitosť inšpirovať ostatných, aby sa vydali na cestu za svojimi snami! Za tie roky som prekonala veľa prekážok presne tak ako vy! Každý má v živote problémy. Výzvam je potrebné čeliť. Nedovoľte, aby vám niekto povedal, že niečo nemôžete urobiť. Dúfam, že som pre vás vzorom, pretože sa nevzdávam a tvrdo pracujem na prekonávaní prekážok, ktorým vo svojom živote čelím. Chcem pokračovať touto cestou, aby som podporila inklúziu v spoločnosti.“

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *