Byť ako Ironman

By Pavol Štugel
0

V novembri roku 2020 svet obletela správa, že Chris Nikic sa stal Ironmanom. Mal vtedy 21 rokov. Titul Ironmana získal zatiaľ ako jediný človek s Downovým syndrómom na svete. Stal sa inšpiráciou pre rodičov i ľudí s Downovým syndrómom. Tak prečo neísť v jeho šľapajach?

V tomto športovom nasadení sme v piatok popoludní pricestovali z rôznych kútov Slovenska do prekrásneho RESORTU Hotela pod Lipou v Modre Harmónii. Rodina, ktorá prekonala najväčšiu vzdialenosť so 4 deťmi, pricestovala z Prešova. To hovorí samo za seba. „Chcem byť ako Ironman“.

Po večeri sme mali spoločný komunikačný kruh. Tí, ktorí nás nepoznali, tých sme vrelo privítali. Tí, ktorí sú s nami dlhšie, tí nám porozprávali, čo pekné za uplynulý čas zažili. Napríklad jeden otecko s nadšením a radosťou opísal krok k samostatnosti svojho syna, ako pekne zvláda samoobslužné činnosti. A jasnačka, tancovali sme, rozprávali sme sa a neskoro išli spať. Boli sme radi a šťastní, že sa môžeme stretnúť a vidieť.

V sobotu sme sa stretli v zasadačke, kde organizačný tím rozdal karty športovcov,. Spolu s rodičmi sme karty spoločne vypísali. Každé dieťa dostalo na vestičku zo špeciálnych olympiád nálepku, na ktorej bolo meno a číslo športovca. Takto pripravení sme vyrazili „ironmanovať“.

Športovci štartovali v týchto disciplínach:

  • Beh na 150 m, beh na 300 m, beh na 1900 m.
  • Kolobežka a odrážadlo na 30 m, 80 m, 160 m.
  • Plávanie na 4 m, 20 m, 40 m, 100 m.

Rodičia boli plní očakávaní i obáv, ako ich športovec zvládne beh na 150 m. Konkurencia a súťaživosť bola obrovská. Všetci malí športovci boli podporení pri behu rodičmi, súrodencami a dobrovoľníkmi. Atmosféra na športovisku bola adrenalínová. Merali sa časy a zodpovedne zapisovali.

Na 300-metrový beh si trúfla hŕstka starších športovcov. Títo odvážlivci zožali veľký obdiv. Táto trať nebola ani náhodou ľahká. Bola v kopci, presne ako sa na Malé Karpaty patrí. Na 1900 m sa vybrali bežať i rodičia, ktorí chceli byť tiež Iromanmi. To ste mali počuť, znelo z ich úst: „ako som sa zadýchal“, „aké to bolo náročné“, ale aj to ako sa navzájom povzbudzovali. Taký je beh v kopcoch. Tu musíme i menovite vyzdvihnúť športovcov s Downovým syndrómom, ktorí to nevzdali a trať zabehli. Boli to Marcel, Denis, Marek a i ich netrénovaní bežní kamoši, ktorí časovo dobehli i po nich, ako napríklad Alex a Samko. Miško B. zabehol druhý najlepší čas. Všetko sa dialo v inkluzívnom tíme súrodencov.

Disciplíny kolobežky a odrážadlá niesli v sebe koordináciu pohybu a ohľaduplnosť voči športovcovi vedľa seba. Na prvý pohľad jednoduchá disciplína, no ako vidíme z fotodokumentácie, išlo o rýchlosť a pozornosť. Na 30 m štartovalo 13 malých roztomilých Ironmanov. Na disciplíne 80 m štartovala jedna slečna Ironmanka a na trati 160 m bola už vážna a odvážna konkurencia jedenástich kolobežkárov.

Po obede a krátkom odpočinku sme boli pripravení súťažiť v plávaní. Deti s Downovým syndrómom milujú vodu. Niektorí by boli iba pod ňou. Po rozplavbách sme odštartovali plavecké disciplíny. Opäť sme tu mali plavcov, skoro plavcov a tiež húževnatých začiatočníkov. Najskôr sme si mysleli, že menší mladší športovci, budú plávať na šírku bazéna. Prekvapili nás, všetci plávali dĺžku bazéna. Jedine Jakubko dal šírku, avšak bol to úctyhodný výkon. V plaveckej disciplíne sme obdivovali, čo všetko sa plavci vo svojich plaveckých kluboch, či na individuálnych plaveckých hodinách naučili.

Každá športová disciplína nášho Ironmana nás niečo naučila. Mladší športovci zistili, že šport má pre nich otvorené dvere a aj to, aké veľmi dôležité je športovať. Starší športovci videli, aké je dôležité neprestávať, byť športovo aktívny a byť v budúcnosti vzorom a možno i športovou legendou.

Pre krátkosť času sme sa po poslednej disciplíne veľmi rýchlo vysušili a šupky-hopky písať diplomy a odovzdávať medaily. Podarilo sa nám to po výdatnej zdravej večeri. Medaily sú odovzdané, všetci športovci ZVÍŤAZILI. Športovci sa z krásnych medailí, ktorými nás podporili Špeciálne olympiády Slovensko, veľmi tešili.

Jedným z aktívnych podporovateľov a sponzorov Ironmana bola Nadácia SPP a Ministerstvo práce rodiny a sociálnych vecí SR, ktoré projekt podporili finančne.

Ďalším podporovateľom boli Špeciálne olympiády Slovensko, ktoré projekt podporili materiálnym zabezpečením. Na oplátku sme pre ŠOS aktívne a komunitne vypĺňali dotazníky, ktoré sú potrebné ako výstupy a štatistiky pri rôznych športových aktivitách.

Dovidenia. Veríme, že sa o rok opäť stretneme na 2. ročníku IRONMAN 2023.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *