Príbeh trochu iného hrdinu

By Veronika Plesníková
0

Milujem šťastné konce. Vtedy mám pocit, že tento svet nie je stratený, lebo žijú ľudia, zmyslom života ktorých je „páchanie“ dobra.

Milujem príbeh Alby, ktorá našla Lucu. Lebo veci sa zvyčajne nedejú náhodou.

Milujem Lucu, lebo celým svojím životom dokazuje, že žiť pre iných má zmysel (a aj preto lebo jeho taliančina je krásne spisovná a neuveriteľne pomalá).

Milujem ho za to, že jeho a Albin spoločný príbeh rúca predsudky – o rodičovstve, otcovstve, tradičnej rodine, ale aj o náboženstve a homosexualite.

Pri tomto príbehu mnohí zabúdajú aj na to, že Luca je gay, a to aj napriek tomu, že sa tým sám netají. Ten šťastný príbeh plný lásky a prijatia zrazu túto skutočnosť zatienil, zatlačil do úzadia. Zrazu to, čo mnohí vo všeobecnej neprijímajú, sú pri Lucovi ochotní prehliadnuť. V tom je sila konkrétneho príbehu. Lebo je úžasným rodičom. Vstupuje nám do svedomia, lebo každodenne dokazuje, že predsudky sú naša zbytočná záťaž.

Toto všetko dokázal zdanlivo jednoducho. Svoj život s Albou, kocúrom Giorgiom a najnovšie aj so šteniatkom Bebe, s rodinou, kamarátmi… každodenne zdieľa na sociálnych sieťach.

Pre mnohých sú sociálne siete nenávidenou zbytočnosťou, ale práve vďaka nim sme často svedkami mnohých inšpiratívnych príbehov zo skutočného života.

A Lucov a Albin príbeh je virálny.

Albu jej vlastná mama neprijala, biologický otec ju opustil, kvôli Downovnmu syndrómu ju odmietlo 20 tradičných rodín, aby v tomto nešťastí našla takmer okamžite milujúceho otca.

„Keď som ju držal v náručí, bol som plný radosti,“ hovorí Luca . „Hneď som cítil, že je to moja dcéra. Vedel som, že som pripravený byť jej otcom.“

Luca bol pripravený, od svojich štrnástich rokov sa venuje pomoci ľuďom so zdravotným znevýhodnením a sociálnej práci, participuje a sám je autorom mnohých veľkých projektov, ktoré pomáhajú.

Vysporiadať sa s predsudkami, prijať inakosť vo všetkých jej podobách, sila prijatia a lásky… Toto všetko je v posolstve tohto príbehu. Cieľom a podstatou nášho života nie je dokonalosť.

To je aj odkaz Lucovej novej knihy.

Veronika Plesníková

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *