Šampión Marek Varga

By Veronika Plesníková
0

Keď máš sen, na faktoch nezáleží.

Marek Varga, mladý muž s Downovým syndrómom, sa zapojil do Šamorín Challenge TryAthlon 2022 – majstrovstiev v triatlone v kategórii jednotlivcov 21.5.2021. Preteky štartoval spolu s Michalom Prúžkom.

Na tento štart sa Marek pripravoval a čakal rok. Už minulý rok sa Marek pokúsil na tento medzinárodný pretek podať prihlášku. Neúspešne. Prihlášku preto odoslal aj v tomto roku… A podarilo sa.

Bolo však potrebné nájsť sparing partnera – mladého aktívneho športovca, ktorý by bol ochotný prispôsobiť sa Marekovmu tempu a znevýhodneniu a súčasne posúvať jeho športové limity každou súťažou ďalej a ďalej.

Tento rok sa zrazu objavil Michal.

Michal sa ako tréner zapojil do plaveckých tréningov športového klubu VÍŤAZ a bol ochotný štartovať s Marekom. Následne profesionálne navrhol Marekovi spoločné plavecké, cyklo a bežecké tréningy a po celý čas pretekov neuveriteľným spôsobom podporoval Mareka a súčasne mu bol kamarátom.

Muži štartovali v plávaní na 300 m, cyklistike na 13 km a behu, na 3 km. Michal vravel, že beh bol trápením, ale Marek nakoniec konštatoval, že je so svojím behom spokojný a rovnako je spokojný s Michalom a celou súťažou.

Marekova športová pripravenosť sa odzrkadlila v príchode do cieľa. S úsmevom sa odfotil, pokojne vyskúšal tričko účastníka pretekov, doplnil energiu a odišiel na obed…