Terapie

By Veronika Plesníková
0

My sme hneď prvý mesiac začali s logopédiou a hneď prvý rok s rehabilitáciou – vojtovkou a Bobathom. Akonáhle si vedela udržať hlavičku, začali sme aj s plávaním. S včasnou intervenciou sme začali, keď mala pol roka. Dosť dôležitá bola orofaciálka (s tou treba začať čím skôr). A ja som od narodenia praktizovala bazálnu stimuláciu(mám z nej skúšku) – je to terapia, ktorá sa používa napr. u pacientov v bdelej kóme. Dnes s odstupom času by som ten prvý rok a tie terapie viac zredukovala a užívala si viac materstvo. Náš prvý rok bol jeden veľký stres – časový a aj emočný.

Martha

Rehabilitačná liečba je veľmi dôležitá a vidieť po nej väčšie či menšie pokroky. Jej ukončenie ale neznamená odpočinok od náročných cvičení. Aby pozitívne výsledky zotrvali je dôležité pokračovať v začatom procese. Typy cvičení, ktoré si osvojíte pri intenzívnom pobyte je dôležité aplikovať do domáceho prostredia. Jednou z foriem cvičenia môže byť aj samoobslužná činnosť alebo obyčajná detská hra. Najdôležitejšie je nájsť spôsob, ako dieťa motivovať a urobiť tak z každodennej povinnosti zábavu.

Mojou prvou terapiou bola láska, pozitívne myslenie a prístup ku Gizuš ako k zdravému dieťaťu.

Milí rodičia, nezabúdajte, že skvelým terapeutom svojho dieťaťa ste práve vy. S vami trávi najviac času a práve vy ho prirodzeným spôsobom môžete podporiť a motivovať. Hrami, spievaním, tancovaním, podporovaním prirodzeného pohybu, zapájaním do bežných aktivít, masážami… Ako s deťmi efektívne pracovať doma, vám poradia odborníci, ktorých navštívite.

Užitočná informácia:

Kniha Masáže detí a dojčiat. Názorný a prehľadný úvod do techniky masáží detí a dojčiat je určený predovšetkým rodičom. Po teoretickom uvedení do problematiky masáží, kde čitatelia môžu získať informácie o účinnosti masáží u zdravých i chorých detí, o význame dotyku ako súčasti komunikácie s dieťaťom, o súvislostiach s arómaterapiou a muzikoterapiou, nasleduje zrozumiteľný popis techniky masáže dokumentovaný 85 fotografiami, ktoré čitateľom pomôžu správne si osvojiť postup.

https://www.martinus.sk/?uItem=26863

Takmer do dvoch rokov som dcéru čo najviac pozorovala, stále sa prihovárala, spievala a komentovala všetko, čo sme robili. Našou asi najväčšou terapiou v tomto veku, na ktorej sme obe pracovali, bolo budovanie nášho vzťahu mama – dcéra. Veľmi nás spojilo dojčenie. Potom sme začali chodiť do CŠPP konkrétne k našej špeciálnej pedagogičke, logo a robili orofaciálku. Učili sme sa spoločne a stále sa učíme…

Deti podporíte aj používaním rôznych hračiek či edukačných pomôcok.

V každom veku môžete deti smerovať k športu (plávanie, jazda na koni, lyžovanie, korčuľovanie, beh, bicyklovanie..), k tancu či dramatickému umeniu. Všetko záleží od toho, čo dieťa baví najviac.

Ja by som ešte okrem nižšie spomenutých terapií spomenula plávanie – všetky svaly pracujú a ešte k tomu aj tá radosť z vody… Kurz, na ktorý my chodíme, je určený pre deti od 4 mesiacov.

Keďže Kiko miluje vodu, tak po canisterapii je plávanie hneď jeho najobľúbenejšie. Zvieratka má rád veeeelmi veľmi, nebojí sa ani koníkov na hipoterapii. Keďže spievame veľa, muzikoterapia je preňho ako stvorená. Skúšame už aj tvoriť, tým pádom odporúčame všetkým deťom aj arteterapiu. Kika to veľmi baví. Podľa možností chodievame na intenzívne logopedické pobyty, kde máme 2x logopédiu, kde sa aj maminka učí logogrify.

A nezabúdajte, veľkou motiváciou sú pre deti s Downovým syndrómom v napredovaní ich bežní súrodenci.

Prečítaj si, aké benefity majú jednotlivé cvičenia a terapie:

Vojtova metóda

Bobath koncept

Orofacialána stimulácia

Animoterapie

 Animoterapia znamená liečenie pomocou zvierat. Táto špeciálna liečebná terapia spočíva vo využití pozitívneho vplyvu zvieraťa na psychické, fyzické aj emocionálne zdravie človeka. Liečivé pôsobenie zvieraťa do značnej miery súvisí s empatiou, nepodmieneným rešpektom a láskou, ktorú sú zvieratá schopné prejaviť. Animoterapia je veľmi širokospektrálna a využíva sa na celom svete. Pri tejto metóde sa využívajú rôzne zvieratá: psy (canisterapia), mačky (felinoterapia), kone (hipoterapia), delfíny (delfínoterapia), vtáky (ornitoterapia), ale aj domáce zvieratá, kravy, ovce, kozy, ošípané či zajace.

Animoterapia sa využíva pri liečbe ľudí všetkých vekových kategórií, od malých detí po seniorov a pri rôznych zdravotných problémoch. Terapia má výborné využitie pre deti s detskou mozgovou obrnou, svalovou dystrofiou, epilepsiou, kedy sa zlepšuje jemná aj hrubá motorika a celkovo pohybové ústrojenstvo. U autistov pozvoľným pôsobením môže zviera plniť úlohu sprostredkovateľa medzi ich vnútorným svetom a vonkajškom.

Pre koho je animoterapia určená?

  • týrané a zneužívané deti
  • hospitalizované deti
  • pacienti s onkologickým ochorením
  • seniori
  • ľudia so zdravotným znevýhodnením
  • ľudia s intelektovým znevýhodnením
  • pacienti s autizmom
  • pacienti s epilepsiou
  • osoby, ktoré sa ocitli v krízovej situácii
  • ľudia s depresiami

Vzťah k zvieratkám pomáha uvoľňovať nielen hormóny šťastia – endorfíny, ale aj hormón interferón, ktorý posilňuje imunitu. A redukuje napríklad kortizol teda tzv. „stresový hormón“. Je všeobecne známe, že ľudia vlastniaci domáce zvieratko žijú dlhšie ako tí, ktorí ho doma nemajú.

U nás sú vítané všetky animoterapie. Canis–domáca. Za nás najlepšie, čo nás postretlo. Nikolaj a Tammy sú nerozlučná dvojka. Canis-profi – konečne dieťa ide bez plaču a s radosťou cvičiť. Hipo-domáca – odkukané cviky praktizujem u kamošky na farme, kde má 18 koní. Každý jeden z nich je jedinečný. Tam sa učíme, ako pracovať s koníkom. Hipo-profi – super na svaly i mozog, len kebyže trvá dlhšie. Každé jedno zvieratko je prínosom a psychopomocníkom pre Nikolaja. Ak by bolo na mne, tak by sme mali doma ZOO.

U nás doma sme naplno zapojili našu Zivu ako canisterapeutku. Pomáha pri cvičení. Lilianku cez ňu polohujem. Momentálne je motiváciou pre štvornožkovanie. Myslím, že jej prítomnosť je pre Lili veľkým benefitom.

Ako konkrétne pomáha animoterapia?

  • pomáha k rozvoju hrubej a jemnej motoriky
  • značne vplýva na psychiku a duševnú rovnováhu
  • podnecuje priaznivé sociálne cítenie a poznávanie
  • ovplyvňuje správanie
  • dopomáha pri nácviku pamäti i koncentrácie
  • prispieva k pohybovej aktivite a hre
  • podnecuje verbálnu, ale aj neverbálnu komunikáciu
  • prispieva k rozvoju orientácie v priestore a čase
  • u pacientov urýchľuje rekonvalescenciu

Eliška má vyskúšané 3 terapie, canis ma doma každý deň, keďže mame psíka (Lykka je kamoška do času a nečasu), hipoterapia nás nakopla do samostatnej chôdze a prvých slov. Absolvovala ju od 9 mesiacov do takmer 3 rokov (začali sme 3x týždenne a postupným pokrokmi sme to znižovali, až sme skončili na 1x týždenne). Ukončili sme to, lebo Eliška už z toho nemala pôžitok a nudila sa. Teraz mame čerstvú skúsenosť s delfínoterapiou v Oddese. Skvelá práca delfínoterapeuta, ktorý bol zároveň aj psychológom, logopédky a craniosakrálnej terapeutky. Naše dieťa nabralo na sebadôvere, trpezlivosti a odhodlaní pracovať sama so sebou.

K najbežnejším animoterapiám patria:

Hipoterapia

Canisterapia

Delfínoterapia

V 16. mesiaci sme navštívili klinického logopéda kvôli poruche príjmu potravy, teraz už len logopéd v našom meste. V dvoch rokoch nasledovalo zaradenie do kolektívu medzi bežné deti a mamičky na materskej – Babyfit, t. j. skupinové zábavné cvičenie 10 detí, ďalej skupinová canisterapia 6 detí a mamičky – zážitkové aktivity so psíkmi. Zároveň to bola naša príprava do škôlky. Od 2 rokov chodíme tiež na Play Wisely. Táto terapia nám veľmi pomohla v porozumení reči, v spolupracovaní a rešpektovaní lektora (niekoho iného ako mňa). Okrem toho sme od 1,5 roka vzorne zaradený do CŠPP kde pravidelne navštevujeme špeciálneho pedagóga a fyzioterapeuta.

Iné terapie

Therasuit metóda

Play Wisely

Oxygenoterapia

Je to liečebná a regeneračná metóda založená na inhalovaní zvýšenej koncentrácie kyslíka. Kyslík okysličuje krv a tá dodáva potrebné živiny do celého organizmu. Priaznivo ovplyvňuje fyzickú aj psychickú kondíciu, posilňuje imunitný systém a spomaľuje procesy starnutia.

Bazálna stimulácia

Cieľom je vytvorenie dojmov a skúseností, ktoré zlepšia schopnosť rozlišovať podnety, zlepšia predpoklady zameriavať vlastnú aktivitu a dosahovať možné vývinové úlohy. Bazálna stimulácia vychádza zo skúsenosti dieťaťa, ktoré získalo počas vnútromaternicového života a ktoré dokáže identifikovať pri akomkoľvek postihnutí. Ide o somatické vnemy, ktoré získava cez pokožku, končatiny (chlad, teplo, pohyb, dotyk).

Skenar terapia

Skenar je prístroj, ktorý nastaví telu ozdravovací proces, kedy sa telo začne liečiť samo. Prístroj sa prikladá na povrch pokožky, kedy elektrický impulz nášmu telu vlastný prechádza pokožkou a komunikuje s mozgom, následne z mozgu vysiela korekčné impulzy späť do prístroja. Táto komunikatívna forma Skenaru a nášho mozgu je jedinečná. Skenar spracováva len impulzy, ktoré mozog vyšle.

Snoezelen

Je terapia, ktorá sa odohráva v špeciálne upravenej miestnosti, kde sa prebúdzajú všetky zmysly a pôsobí na ne cielene, či už dávkovaním jednotlivých vizuálnych, zvukových, hmatových, čuchových aj chuťových vnemov. Deťom je umožnené prežívať najrôznejšie pocity (šťastie, radosť, uspokojenie, bezpečie) a pritom im ponecháva možnosť vlastného výberu podnetov ktoré sú im príjemné.

Muzikoterapia

Muzikoterapia využíva hudbu na dosiahnutie terapeutických cieľov, čim sa zlepšuje kognitívna funkčnosť (vnímanie, pamäť, pozornosť) a fyzická funkčnosť (podpora pohybu, reči) organizmu. Jej podstatou je rozvíjanie osobnosti, senzomotorických a sebaobslužných zručností a zlepšenie sociálnej integrácie. 

Arteterapia

Tzv. expresívna terapia, ktorá má podporný charakter a často sa využíva pre jej pozitívne pôsobenie a elimináciu sekundárnej záťaže, ktorá vzniká na základe patogénnych vonkajších a vnútorných faktorov a za účelom socializácie a dosiahnutia rovnováhy vnútorného a vonkajšieho prostredia jednotlivca. Terapia je zameraná na minimalizáciu alebo odstránenie sekundárnej záťaže jednotlivca, stimuláciu kognitívnych funkcií, uvoľňovanie strachu, napätia, úzkosti a depresie.

Tomatis

Stimulačný program Tomatis  je vhodný pre klientov od 1 roka.

Pri spracovávaní senzorických podnetov hrá ucho zásadnú rolu, keďže je to brána do nášho mozgu. Ucho zachytáva nielen zvukové podnety, ktoré posiela na spracovanie do mozgu, ale aj každý náš pohyb (vestibulárny aparát, ktorý je súčasťou vnútorného ucha). Vestibulárny aparát sa masívne podieľa na riadení koordinácie, rovnováhy, rytmu, riadení očných pohybov a teda ovplyvňuje aj zrakové vnímanie. Jeho nesprávne fungovanie narúša vyhodnocovanie všetkých ostatných senzorických vstupov a má potenciál dezorganizovať aj procesy myslenia. Ucho sa podieľa na riadení množstva čiastkových funkcií mozgu, preto jeho dysfunkčnosť môže spôsobovať širokú škálu ťažkostí u detí.

Metóda Tomatis je prirodzený prístup v neurosenzorickej stimulácii. V posluchovom programe sa mení hudba v reálnom čase tak, aby získala pozornosť mozgu. Filtrovaním rôznych frekvencií a aktívnym využívaním kostného vedenia je možné docieliť stimuláciu rôznych oblastí.

Biofeedback na báze EEG

EEG biofeedback metóda (biologická spätná väzba elektrickej aktivity mozgu) umožňuje registrovať aktuálny stav mozgu jedinca a prostredníctvom špeciálneho didaktického programu, ktorý je spätne viazaný na EEG aktivitu ovplyvňovať aktuálny stav mozgu a zvyšovať jeho kondíciu. Pacient nevykonáva žiadnu konkrétnu manuálnu prácu, len vlastnou vôľou a prácou mozgu ovplyvňuje prostredníctvom úpravy svojej elektrickej aktivity danú úlohu v programe a tým svoj vlastný mozog učí – koncentrácii, pozornosti a vyššej výkonnosti.  Výsledkom je zvýšenie efektívnosti činnosti mozgu – vďaka zvýšeniu pozornosti a koncentrácie, schopnosť funkčne využívať väčší rozsah mozgu, zlepšenie psychickej pohody, odstránenie napätia, porúch spánku, dyslexie a porúch učenia u detí aj u dospelých.

Kineziofeedback

Je pohybovo-vizuálny vývojový program, nasmerovaný na vývoj motorických a kognitívnych zručností, zahrňujúcich bilaterálnu koordináciu, koordináciu oko-ruka, pozornosť, kontrolu polohy tela v priestore a komunikáciu. Zabezpečuje vizuálnu spätnú väzbu, na základe ktorej sa dieťa rýchlejšie učí kontrolovať svoje telo a vykonávať zložitejšie postupnosti pohybov.

Nájdete aj pod názvom Bimeo.

Okrem domácich cvičení, určite vyhľadáte aj odborníkov a rehabilitačné centrá. Najčastejšie navštevované nájdete v našom článku.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *